FOTO: Shqiptarët “pushtojnë” malin më të lartë në Serbi, valëvitet flamuri shqiptar në majë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Në majën e malit Midzor rreth 2169 metra mbi nivelin e detit, e cila konsiderohet maja më e lartë e Serbisë u ngrit Flamuri Shqiptar.

Sot nje grup alpinistësh nga Peja ngjitën majën më të lartë të Serbisë dhe sipër saj valvitet Flamuri Shqiptar si shenjë krenarie për këtë arritje.

Me shume se 600 km udhëtim me makinë për të mbërritur në Babin Zub ku edhe filloi ecja në këmbë në drejtim të majës së malit.

Shtegu ishte i gjithi i mbuluar me dëborë, temperaturat ishin konstante nën 0 dhe ngjitjen përgjatë kreshtes e vështirsoi era e fortë dhe e ftohtë.

Advertisement

Pergjatë kreshtes kishte pamje mbresëlënëse nga të dyja shtetet, Bullgarisë si dhe Serbisë, gjë e cila e bëri ecjen edhe me interesante.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy