Goro dhe Beleri në burg, Blerina Bala komandohet në krye të Himarës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Goro dhe Beleri në burg, Blerina Bala komandohet në krye të Himarës

Mbledhja e Këshillit bashkiak të Himarës e cila u pezullua për shkak të tensioneve që krijuan mbështetësit e Belerit nisi me dyer të mbyllura, ndërsa mësohet se u komandua Blerina Balaj si drejtuesja e përkohshme deri në zgjedhjet e reja.

Nga 21 anëtarë, 15 prej tyre kanë votuar pro. Nënkryetari tjetër, Pervin Gjikuria nuk arriti që të siguronte votat e nevojshme.

Menjëherë pas votimit, Bala ka bërë deklaratën e parë.   Ajo deklaroi se Himara meriton bashkëpunim sa më të ngushtë e mbështetje sa më të madhe. Sipas saj, fokusi i bashkisë do të jetë e përqëndruar te objektivat dhe synimet, lidhur veçanërisht me sezonini turistik.

“Së pari më lejoni të bëj një falënderim të veçantë për besimin që më është dhënë sot. Në muajt në vijim fokusi i bashkisë Himarë do të jetë e përqendruar në punë me qëllim përmbushjen e objektivave dhe synimeve, sidomos referuar sezonit turistik. Jam e ndërgjegjshme që asnjë punë nuk bëhet vetëm, ndaj mendoj se pas 10 muajsh të vështira, Himara meriton që midis aktorëve vertikal dhe horizontal, të ketë bashkëpunim sa më të ngushtë e mbështetje sa më të madhe. Ju faleminderit”, tha Bala. 

Advertisement

Kryebashkiaku i zgjedhur në maj 2023, Fredi Beleri ndodhet në burg pazi akuzohet për blerje votash, ndërsa kryetari në detyrë Jorgo Goro u arrestua disa ditë më parë, pasi akuzohet se ka shpërdoruar detyrën duke tjetërsuar dy prona në Dhërmi, në dy episode, ku përfitues fundor i truallit, me një siperfaqe në total prej 10592 m2, ka qenë biznesmeni Artan Gaçi, ish deputet i PS.

Dy ditë më parë, nga qelia e burgut, Jorgo Goro dha dorëheqjen. 12 vjet e 10 muaj në krye të kësaj bashkie, Goro thotë se e drejtoi qytetin pasi nuk kishte tjetër zgjedhje në një kohë kur i zgjedhuri Fredi Beleri ndodhej në burg.

“S’mund ta lija detyrën se s’kishte kush ta merrte dhe largimi im vetëm do të shtonte konfuzionin kur Himara u kthye në mollën e një konflikti politik absurd në nivelet më të larta mes dy shteteve. Megjithëse e dija se sa shumë ishin lidhur fijet e manipulimit propagandistik, për gjoja shpëtimin e pronave të Himarës, me fijet e manipulimit elektoral për të mbushur autobusët me premtime dhe xhepat e pasagjerëve elektoralë me para, nuk e prisja atë rezultat. Por nuk kisha as si të flisja dhe t’i hidhja benzinë një zjarri përçarjeje që përfshiu mediat e Athinës dhe Tiranës dhe arriti deri në Bruksel”, shkruante Goro.

Goro u arrestua mbrëmjen e 23 marsit, ndërsa kallëzimin për të e bëri rivali i tij në zgjedhjet e 14- majit, Fredi Beleri që u arrestua vetëm 2 ditë përpara procesit te votimit./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy