Ilir Meta shpall aksionin politik: Partia e Lirisë, luftë korrupsionit; Rama ikën me zgjedhje dhe protesta

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ilir Meta shpall aksionin politik: Partia e Lirisë, luftë korrupsionit; Rama ikën me zgjedhje dhe protesta

Ish-presidenti i Republikës Ilir Meta ka nisur sot betejën politike si udhëheqësi i Partisë së Lirisë.

Para gazetarëve Meta ka shpjeguar se fokusi i forcës së ringritur mbi themelet e LSI do të jetë beteja kundër korrupsionit.

Advertisement

ILIR META

ISH-PRESIDENT I REPUBLIKES

“Armiku kryesor i lirisë është korrupsioni, dhe është korrupsioni që ka rënduar situatën në mënyrën më dramatike. Është viti i 10 i qeverisjes dhe nuk u ngop duke vjedhur.”

Advertisement

Meta ka shpjeguar se Partia e Lirisë do të jetë gjithëpërfshirëse, duke i lënë mënjanë ndarjet tradicionale e majtë apo e djathtë.

“Liria është e majtë apo e djathtë, Kushtetuta është e majtë apo e djathtë, jemi gjithëpërfshirës. Kam një pyetje sot, ps a është e majtë? Të mos japësh asgjë për qytetaret a je i majtë. Partia e lirisë është një parti patriotike, jo nacionaliste, por patriotike.”

Advertisement

24 orë pasi mori drejtimin e Partisë së Lirisë, Meta është shfaqur i qetë edhe pse asnjë prej përfaqësuesve të komunitetit ndërkombëtar nuk e ka uruar.

“Nuk kam asnje shqetesim nese ka apo ka reagim nga nderkombetaret, I vetmi shqetesim eshte kur mbeshtetesit e reformes ne drejtesi nuk reagojne per keto afera. Nuk pres vote nga nderkombetaret une.”

Advertisement

Ne raport me aleancat Meta eshte treguar I qarte se do te bashkepunoje me kreun e PD, Sali berisha, duke perseritur akuzat ndaj Lulzim Bashes. Sipas Metes, bashkepunimi mes kryeministrit Rama dhe Bashes ka nisur prej vitit 2014 per reformen territorial

Ish-presidenti Meta premtoi se beteja ndaj qeverise Rama do te vazhdoje dhe ajo do te rrezohet ose me zgjedhje ose me protesta.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy