Interpelanca për përmbytjet/ Rama i përgjigjet opozitës: Ja pse nuk e shpallim gjendjen e emergjencës

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Opozita ka zhvilluar interpelancë me kryeministrin Edi Rama për situatën që u krijua në Shkodër nga përmbytjet.

 

Deputeti i PD Ferdinand Xhaferraj, nxori disa deklarata të bëra në vitin 2010, kohë kur Rama ishte në opozitë dhe akuzontë Berishën që ishte në qeveri për përmbytjet.

 

Advertisement

Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendi u është përgjigjur akuzave të Xhaferrajt.  Rama tha se gjendja e emergjencës nuk ka asnjë lidhje me situatën aktuale, pasi parashikohen rregulla të tjera.

 

Rama u shpreh se përmbytjet janë shumë më pak se vitin e përmbytjeve të mëdha në Shkodër. Ai theksoi se situata sot nuk ka asnjë lidhje me menaxhimin e Kaskadave.

 

Advertisement

“Janë faktet që flasin shumë qartë. Kur unë flisja, për Shkodrën, ka qenë një situatë katastrofike, për shkak të menaxhimi skandaloz të kaskadës. Flasin shifra e Bashkisë së Shkodrës, që nuk influencohet nga qeveria jonë. Janë përmbytur 25 mijë hektar vetëm në Shkodër. 14 mijë ishin edhe në qytetin e Shkodrës. Ndërsa këtë herë ka qenë 1400 hektar. Nuk ka asnjë lidhje me kaskadën. 4 mijë hektar është edhe për Lezhën. Për Durrësit kemi pasqyrën e punës këmbëngulëse të bashkisë së Durrësit. Nuk janë më pika kritike.” tha Rama.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy