Kërkuan lirinë/ Gjykata e Apelit lë në burg dy rusët dhe ukrainasin që akuzohen për spiunazh

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kërkuan lirinë/ Gjykata e Apelit lë në burg dy rusët dhe ukrainasin që akuzohen për spiunazh

Dy rusët dhe ukrainasi që tentuan të hynin në Uzinën e Gramshit janë lënë në burg nga Gjykata e Apelit.

Rusët Mikhail Zorin e Zvetlana Timofeeva si dhe ukrainasi Fedis Alpatov sulmuan rojet në uzinën e Gramshit dhe janë të akuzuar pë spiunnazh. Ata kanë dalë sot para gjykatës, duke kërkuar lehtësim të masës së sigurisë, pasi ishin lënë në masën “arrest në burg” nga Shkalla e Parë.

Advertisement

Ukrainasi, Fedis Albatov është përlotur para trupit gjykues. Ai pretendonte se nuk ka qenë kurrë në Rusi dhe se këtë shtet e konsideron si armik për shkak të luftës në Ukrainë. Ai gjithashtu rrëfeu  se nga bombardimet ruse në Ukrainë vëllai i tij ka mbetur sakat.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy