Masa të nxehta ajrore në Shqipëri, kujdes nga dielli përvëlues

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Masa të nxehta ajrore në Shqipëri, kujdes nga dielli përvëlues

Kete te marte do të vijojë ndikimi i masave të nxehta të ajrit. Moti parashikohet i kthjellët me vranësira në mesditë e pasdite.

Vranësirat në zonat malore do të pasohen nga shi i dobët lokal. Era do të fryjë me drejtim verilindje-veriperëndim 1-8m/sek. Valëzimi në dete të forcës 2 ballë.            

Advertisement

Temperaturat parashikohen:në zona malore 17 deri 33°C,   në zona e ulëta 19 deri 38°C, në zona bregdetare 21 deri 37°C.

Në rajonin e Ballkanit do të ndikojnë masat ajrore të nxehta të cilat do të sjellin orë të gjata me diell dhe temperatura në rritje përgjatë brigjeve detare dhe pjesës perëndimore.

Advertisement

Përgjatë maleve vranësirat do të pasohen nga shi i lokalizuar në mesditë.

Temperatura më të ulëta do të ketë pjesa lindore dhe juglindore e rajonit.

Advertisement

Sa i përket Kontinentit Europian pjesa veriperëndimore, një pjesë e europës qëndrore deri në brigjet e detit te Zi do të ndikohen nga kushte të paqendrueshme atmosferike ku do të ketë vranësira kthjellime dhe reshje shiu dhe shtrëngata në mesditë.

Pjesa jugore do të ndikohet nga vala e të nxehtit e cila do të sjellë temperatura të larta.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy