Merrte para nga gratë shtatzëna/ Procedohet mjekja gjinekologe në Berat

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Merrte para nga gratë shtatzëna/ Procedohet mjekja gjinekologe në Berat

Një mjeke gjinekologe në spitalin e Beratit është proceduar nga policia, pasi dyshohet se merrte rryshfet nga familjarët e grave shtatzënë.

Policia bën me dijse se në mesin e të proceduarve është dhe kunata e njërës prej grave shtatzënë, e cila dyshohet se ka dhënë rryshefet dhe tashmë akuzohet për korrupsion.

Advertisement

“Procedohet penalisht një mjeke gjinekologe e Spitalit Rajonal Berat për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”, dhe “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Procedohet penalisht edhe një shtetase për “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne funksione publike”

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Berat, pas nje hetimi 5 mujor, nën drejtimin e Prokurorisë Pranë Gjykates së Shkallës së Parë Berat, bënë të mundur dokumentimin me prova ligjore të përfitimit në menyrë të parregullt në disa raste të vlerave monetare nga mjekja gjinekologe E.Sh, pranë Spitalit Rajonal Berat.

Advertisement

Nga hetimit rezultoi se kjo mjeke gjatë kryerjes së vizitave dhe operacjoneve të lindjes, merrte vlera monetare nga familjarët e shtetaseve që i nënshtroheshin operacionit për të kryer lindjen.

Gjithashtu u procedua penalisht edhe shtetasja M.G, e cila i ofroi një shumë parash mjekes për të kryer operacionin për kunatën me qëllim lindjen e fëmijës.

Advertisement

Nën drejtimin e Prokurorisë vijon puna për dokumetimin e plotë ligjor.

Materialet i klauan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat për veprime të mëtjeshme për veprat penale “Shpërdorimi i detyres”, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, dhe “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy