Mijëra shqiptarë përdorin Maqedoninë e Veriut për të hyrë në Greqi

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Mijëra shqiptarë përdorin Maqedoninë e Veriut për të hyrë në Greqi

Rritet në maksimum numri i levizjeve ne te dy anët e kufirit në pikën e kalimit kufitar të Qafë Thanës. Burime të siguruara thanë se gjatë 24 orëve të fundit në të dyja anët e kufirit me Maqedoninë e Veriut kanë hyrë dhe kanë dalë më shumë se 7.100 shtetas, duke regjistruar kështu numrin me të lartë të hyrje-daljeve në 10 muajt e fumdit.

 

Të njëjtat burime thanë se gjatë 24 orëve të fundit numri i hyrjeve nga Maqedonia e Veriut në drejtim të vendit tonë ka shkuar në më shumë se 4.300 shtetas, numër ky i lartë edhe për autoritetet kufitare. Gjithashtu gjatë 24 orëve të fundit, nga vendi ynë në drejtim të vendit fqinj kanë dalë dicka më tepër se 2.800 shtetas, pjesa më e madhe e të cilëve, bëjnë me dije burime zyrtare, përdorin Maqedoninë e Veriut si vend tranzit për të hyrë në shtetin helen.

 

Advertisement

Për të përballuar fluksin në rritje pala shqiptare po punon me 6 sportele në hyrje dhe dalje ndërsa pala maqedonase me 5 të tilla. Hyrje-daljet gjithnjë sipas burimeve të siguruara nga pika e kalimit kufitar të Qafë Thanës ka qënë i lartë edhe paraditen e sotme pasi shqiptarët e Maqedonisë së Veriut kalojnë fundjavën në Shqipëri. Ndërsa në Kapshticë, kanë hyrë 321 shtetas dhe 160 mjete.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy