“Na jep 3 mijë euro”/ Kërcënuan në rrjete sociale një person, arrestohen 3 autorët në Elbasan

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Na jep 3 mijë euro”/ Kërcënuan në rrjete sociale një person, arrestohen 3 autorët në Elbasan

Policia e Elbasanit ka arrestuar tre persona në Elbasan, të cilët akuzohen se kanë kanosur në rrjetet sociale një qytetar duke i kërkuar 3 mijë euro.

 

Në një njoftim, policia bën me dije se arrestimi i tyre është bërë në kuadër të operacionit “Taksisti”, ndërsa mësohet se në pranga kanë rënë H. P., 60 vjeç, Xh. Gj., 28 vjeçe dhe S.  A., 42 vjeç, të tre banues në Elbasan.

 

Advertisement

Elbasan / Finalizohet, si rezultat i hetimeve intensive proaktive, operacioni policor i koduar “Taksisti”.

 

Shtrënguan me anë të kanosjes në rrjete sociale, një shtetas, për dhënien e 3000 eurove, arrestohen në flagrancë 2 shtetas.

 

Advertisement

Vihet në pranga, në tentativë për të marrë shumën e parave, edhe një shtetas tjetër që ishte porositur nga 2 të arrestuarit për të kryer këtë veprimtari kriminale.

 

Specialistët e Sektorit të Shërbimeve të Specializuara, në bashkëpunim me specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve të DVP Elbasan, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative se një shtetas ishte shtrënguar dhe kanosur për dhënien e një shume parash prej 3000 eurosh, kanë regjistruar procedimin penal në Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan dhe pas hetimeve proaktive, shërbimet e Policisë kanë ndërhyrë në kohë, në kuadër të operacioni policor të koduar “Taksisti”, në momentin kur shtetasi po u jepte shumën e parave të kërkuar, shtetasve të tjerë.

 

Advertisement

Si rezultat i këtij operacioni u arrestuan në flagrancë shtetasit:

 

-H. P., 60 vjeç, Xh. Gj., 28 vjeçe dhe S.  A., 42 vjeç, të tre banues në Elbasan, për veprën penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, kryer në bashkëpunim.

 

Advertisement

Nga veprimet hetimore rezulton se shtetasit Xh. Gj. dhe S.  A. kanë shtrënguar një shtetas, duke e kanosur atë në rrjete sociale, për dhënien e shumës prej 3000 eurosh, ndërsa shtetasi H. P. është porositur nga 2 të arrestuarit e tjerë, për të shkuar me automjetin e tij, me shërbim “Taxi”, për të marrë shumën e parave. Në vijim të veprimeve, janë referuar materialet dhe është proceduar në gjendje të lirë shtetasja A. H., 25 vjeçe, bashkëshortja e shtetasit S.  A., e dyshuar e përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

 

Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar shuma e parave prej 3000 eurosh, 2 automjetet me të cilat leviznin të arrestuarit dhe 6 aparate celulare.

 

Advertisement

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, për veprime të mëtejshme.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy