‘Open Balkan’ mbahet sot në Beograd/ Rama i pranishëm online

Pinterest LinkedIn Tumblr +
‘Open Balkan’ mbahet sot në Beograd/ Rama i pranishëm online

Sot në Serbi do të mbahet konferenca e radhës e “Open Balkan”. Mbledhja pritet të zhvillohet në parlamentin Serb në Beograd, ku do të marrin pjesë edhe i dërguari i BE-së Miroslav Lajçak.

Kryeministri Edi Rama, i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Gabriel Escobar dhe zv.kryeministri i Maqedonisë së Veriut Nikola Dimitrov do t’i bashkohet konferencës online.

Kësaj nisme s’po i bashkohet Kosova, Mali i Zi dhe Bosnja e Hercegovina. Qeveria e Kosovës, e udhëhequr nga Albin Kurti, mendon se iniciativa e “mini-Shengenit” është nismë pa vizion për rajonin.

Ndërkohë takimi i radhës pritet që të zhvillohet në muajin dhjetor në Tiranë për të deklaruar fitoret e deritanishme.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy