Pasqyra e zgjedhjeve vendore/ PS kryeson në 52 bashki, PD e Alibeajt në asnjë, Berisha-Meta dominojnë në 9

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pasqyra e zgjedhjeve vendore/ PS kryeson në 52 bashki, PD e Alibeajt në asnjë, Berisha-Meta dominojnë në 9

Zgjedhjet vendore të 14 majit në përgjithësi kanë qenë të qeta. Incidentet kanë qenë shumë të pakta dhe minore, të cilat janë zgjidhur shumë shpejt.

 

Por në këto zgjedhje, pritshmëritë e koalicionit opozitar ishin mjaft të larta për të qenë fitimtar në një pjesë të konsiderueshme të bashkive.

 

Advertisement

Parashikimet e tyre duket se nuk kanë dalë, pasi deri në orën 05:45 të mëngjsit të kësaj të hëne, “Bashkë Fitojmë” kryeson vetëm në Has, Fushë-Arrëz, Pukë, Mirëditë, Memaliaj, Peqin, Rrogozhinë, e Kuçovë.

 

Ndërkohë që Partia Demokratike zyrtare, e drejtuar nga Enkelejd Alibeaj nuk kryeson në asnjë nga bashkitë e vendit.

 

Advertisement

Pjesa tjetër e qeverisjeve vendore, plot 52 bashki, kryesohen nga përfaqësuesit e Partisë Socialiste.

 

Në Finiq, aty ku PS nuk nxorri asnjë kandidat pasi ja la minoritetit grek, kryeson Romeo Çakul nga Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy