Përplasja me të rinjtë/ Policia sqaron ngjarjen: Kundërshtuan me forcë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Përplasja me të rinjtë/ Policia sqaron ngjarjen: Kundërshtuan me forcë

Policia e Tiranës ka sqaruar përmes një reagimi një ngjarje të ndodhur gjatë mbrëmjes së të hënës.

Në njoftim thuhet se fillimisht policia ka marrë një njoftim për shqetësim e zhurma nga disa persona ndaj banorëve në rrugën ‘Naim Frashëri”.

Advertisement

Menjëherë kanë mbërritur në vendin e ngjarjes dy punonjës policie të cilët janë kundërshtuar me dhunë, e pas tyre kanë shkuar për përforcim dy patrulla të tjera.

Në vendin e ngjarjes u arrestuan 6 persona nga 19 deri në 28-vjeç ndërsa u procedua në gjendje të lirë një 17-vjeçar.

Advertisement

Në njoftim bëhet me dije gjithashtu se ka nisur një hetim për për sa i përket veprimeve të punonjësve të policisë.

Njoftimi i policisë së Tiranës:

Advertisement

Në lidhje me një video të publikuar në rrjete sociale, në të cilën shfaqen disa punonjës policie që shoqërojnë me forcë disa shtetas, ju sqarojmë se:

Mbrëmjen e djeshme, shërbimet e Policisë kanë marrë njoftim se në një ambient në rrugën “Naim Frashëri”, disa persona shqetësonin banorët, me zhurma. Shërbimet e Patrullës së Përgjithshme kanë kaluar menjëherë në adresën e dhënë dhe kanë konstatuar disa shtetas, të cilët nuk iu janë bindur urdhrave të punonjësve të Policisë dhe kanë filluar t’i kundërshtojnë ata me dhunë.

Dy punonjësit e Patrullës së Përgjithshme, duke vlerësuar situatën dhe rrezikun për shkak të dhunës që po përdorej ndaj tyre, kanë kërkuar ndihmën e patrullave të tjera, të cilat kanë kaluar në ndihmë të kolegëve për shkak të situatës së krijuar.
Edhe pas ndërhyrjes së shërbimeve të tjera të Policisë, për të neutralizuar dhunën mbi dy punonjësit e Policisë, këta shtetas i kanë kundërshtuar përsëri me dhunë punonjësit e Policisë, gjatë shoqërimit të tyre në Komisariat.
Në vijim të veprimeve procedurale, specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Nr. 2 kanë arrestuar në flagrancë shtetasit S. S., 20 vjeç, M. Sh., 19 vjeç, E. Ç., 19 vjeç, A. D., 19 vjeç, M. B., 20 vjeç dhe M. K., 28 vjeç, si dhe ka nisur procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin K. P., 17 vjeç.
Përsa i përket veprimeve të punonjësve të Policisë, Drejtoria e Standardeve Profesionale në Policinë e Shtetit ka nisur menjëherë hetimin për të analizuar veprimet e punonjësve të Policisë, nëse janë respektuar procedurat standarde të punës apo nëse ka tejkalim të përdorimit të forcës nga ana e punonjësve të Policisë për të neutralizuar veprimet kundërshtuese me dhunë verbale dhe fizike të shtetasve tashmë të arrestuar, ndaj punonjësve të Policisë.
Në përfundim të hetimeve nga Drejtoria e Standardeve Profesionale, do të ketë një njoftim të posaçëm për shtyp.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy