“Plakat” po afrojnë, çfarë ndodh me motin ditën e enjte

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Plakat” po afrojnë, çfarë ndodh me motin ditën e enjte

Edhe për ditën e enjte vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike si pasojë e masave ajrore të thata dhe relativisht të ngrohta me origjinë jugperëndimore (afrimi gradual i Anticiklonit Afrikan).

Moti parashikohet i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit si dhe vranësira të pakta deri mesatare kalimtare kryesisht në mesditë dhe pasdite dhe të larta transparente.

Era do të fryjë me drejtim jugperëndim – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-6m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina era fiton shpejtësi 7-10m/sek, duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

Advertisement

në zonat malore 4 deri 16°C

në zonat e ulëta 6 deri 22°C

në zonat bregdetare 9 deri 20°C

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy