Policia ndjek me vrap klandestinët në Morinë, plagoset me armë një sirian. AMP heton ngjarjen

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Policia ndjek me vrap klandestinët në Morinë, plagoset me armë një sirian. AMP heton ngjarjen

Një furgon me klandestinë teksa tentonte të kalonte ilegalisht kufirin në Morinë, është ndjekur nga policia, e cila po kryente një operacion për kalim të paligjshëm të kufirit.

 

 

 

Advertisement

Pasi u ka bërë shenjë për të ndaluar, klandestinët nuk i janë bindur urdhërit të policisë. Më pas kanë dalë nga fugoni dhe ndjekja nga policia është bërë në këmbë.

 

 

 

Advertisement

Burimet për Vizion Plus thanë se një i ri sirian ka mbetur i plagosur me armë zjarri në pjesën e brinjëve dhe është transportuar me urgjencë në Spitalin e Traumës, jashtë rrezikut për jetën. Janë ndaluar dhe po merren në pyetje shtetasit e tjerë sirianë, ndërsa paraprakisht dyshohet se ngjarja ka ndodhur nga pakujdesia gjatë ndjekjes së policisë.

 

 

 

Advertisement

Prokuroria, në bashkëpunim me Agjencinë e Mbikëqyrjes Policore, po hetojnë nëse ka pasur shkelje nga ana e efektivëve të Kukësit në lidhje me rastin.

 

 

I plagosuri është jashtë rrezikut për jetën, ndërsa pritet të merret në pyetje më pas.

Advertisement

 

Njoftimi i prokurorisë: 

 

“Dhënie ndihme për kalim të paligjshëm” dhe “Kundërtim të punonjësve të policisë”, Prokuroria Kukës arreston 1 shtetas, nis procedim penal për një punonjës policie

Advertisement

Sot, më datë 05.12.2022 Drejtoria rajonale AMP Dibër/Kukës në bashkëpunim me shërbimet policore të DVP Kukes, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës kanë bërë arrestimin në flagrancë të shtetasit:
1. K.Gj. banues në Tiranë. Arrestimi i këtij shtetasi, është bërë për V. Penale “Dhënie ndihme për kalim të paligjshëm e kryer në bashkëpunim” si dhe “Kundërtim të punonjësve të policisë”.
Gjithashtu u shpallën në kërkim shtetasit:
-E.M. lindur në Fier; dhe
-E.H lindur në Fier.
Këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin po trasportonin drejt Kosovës 13 shtetas të huaj nga vendet e treta MENA.
Me cilësinë e provës materiale, u sekuestrua një automjet fugon Wolksvagen i marrë me qera.
Gjatë operacionit policor për neutralizimin e autorëve të sipërpërmendur është plagosur një shtetas i huaj (klandestin) me inicialet M.H, me kombësi egjyptiane (i ardhur klandestin në vendin tonë).
Lidhur sa më sipër Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Kukës ka urdhëruar fillimin e procedimit penal në ngarkim të punonjësit të policisë së DVP Kukës K. B., i cili ka qenë pjesë e operacionit policor, për veprën “Plagosje e rëndë nga pakujdesia”, parashikuar nga neni 91 K. Penal. Po punohet për sqarimin e rrethanave të çështjes.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy