Shkelje të rregullave të qarkullimit/ Rrugorja e Elbasanit : 7 shoferë të arrestuar dhe 27 patenta të hequra në një javë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Shkelje të rregullave të qarkullimit/ Rrugorja e Elbasanit : 7 shoferë të arrestuar dhe 27 patenta të hequra në një javë

Policia Rrugore e Elbasanit, masa të shtuara për parandalimin e aksidenteve rrugore, evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor apo drejtojnë mjetet, në mënyrë të parregullt.

Gjatë një jave, si rezultat i shtimit të kontrolleve me radar dhe dragera, si dhe falë bashkëpunimit me qytetarët, të cilët kanë denoncuar në 112 dhe në Komisariatin Dixhital, shkeljet e konstatuara, nga shërbimet e Policisë Rrugore janë arrestuar në flagrancë 7 drejtues mjetesh, si dhe janë proceduar në gjendje të lirë 9 të tjerë, për veprat penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt” dhe “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”.

Advertisement

Gjithashtu, janë pezulluar 27 leje drejtimi, nga të cilat: 19 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 8 për shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

Janë vendosur 1146 masa administrative, të ndara si vijon:

– 33 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit;
– 16 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse;
– 7 masa për përdorimin e aparatit celular;
– 265 masa për parakalime të gabuara;
– 50 masa për ndalim/pushim të mjetit në kundërshtim me sinjalizimin rrugor dhe rregullat e qarkullimit;
– 96 masa për tejkalim shpejtësie;
– 2 masa për mungesë të siguracionit të mjetit;
– 677 masa për shkelje të rregullave të tjera të Kodit Rrugor.

Advertisement

Policia Rrugore e Elbasanit falënderon drejtuesit e mjeteve dhe këmbësorët që respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor dhe fton të gjithë qytetarët që të denoncojnë në 112 dhe në Komisariatin Dixhital, çdo rast të shkeljeve të rregullave të qarkullimit rrugor, duke u garantuar reagim të shpejtë dhe të paanshëm.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy