Shpallen fituesit e Primareve në Elbasan, Kukës, Durrës, Lushnjë, Korçë/ Kandidatët e Metës fitojnë në 4 Bashki

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Partia demokratike dhe koalicioni opozitar shpalli sot ekipin e kandidateve me te cilet do te kerkoje fitoren perballe mazhorances socialiste ne 14 maj.

 

Kandidatet per here te pare u perzgjodhen nga vota e 55 mije anetareve dhe simpatizanteve qe moren pjese ne procesin e primareve.

 

Advertisement

Sali Berisha

Kryetar i pd

“Primaret jane rruga e vetme per ti dhene pushtetin anetareve, jane rruga e vetme per hapjen e PD “

 

Advertisement

Berisha pranoi se procesi nuk ishte i persosur, por garantoi se ai vete nuk ka nderhyre ne favor te asnje kandidati

 

 

“Nuk ka pasur asnje kandidat rlte mbeshtetur nga kryetari i partise demokratike dhe kryesia e PD.”

Advertisement

 

Pervec Tiranes ku vazhdon procesi i numerimit, ne bashkite e tjera kandidatet  jane zyrtarizuar tashme.

 

Ne Shkoder opozita do te garoje ne 14 maj me Bardh Spahine, ne Elbasan do te garoje nenkryetari i PD Luciano Boci, ne Durres ish deputeti Igli Cara, ne Korce Ledina Aliolli, ne Kukes Admir Sinamati. Ne 4 bashki; Skrapar, Memaliaj, Kucove e Prrenjas fituan kandidatet e partise se drejtuar nga Meta.

Advertisement

 

Ekipi i kandidateve qe u perzgjodh sot nga procesi i primareve gezon mbeshtetjen jo vetem te partise demokratike por edhe aleateve te saj dhe ne 14 maj ata do te perfaqesojne koalicionin opozitar.

 

Por keta kandidate nuk gezojne mbeshtetjen e asaj pjese te partise demokratike qe njeh si drejtues enkelejd alibeajn. Vete Alibeaj ka shpallur tashme disa kandidate per bashkite e vendit duke zyrtarizuar daljen me dy kandidate te opozites ne zgjedhjet per 61 bashkite e vendit.

Advertisement
Share.

Leave A Reply

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy