SPAK kërkon burg për kunatin dhe shoferin e Rezart Taçit: Të sekuestrohen edhe 18.4 milionë euro të mafies italiane

Pinterest LinkedIn Tumblr +
SPAK kërkon burg për kunatin dhe shoferin e Rezart Taçit: Të sekuestrohen edhe 18.4 milionë euro të mafies italiane

SPAK kërkon burg dhe sekuestrim të miliona eurove në llogarinë e kunatit dhe shoferit të biznesmenit Rezart Taçi.

 

Prokuroria e Posaçme në pretencën e saj për shtetasin Artur Balla, kunati i Rezart Taçit, ka kërkuar 13 vite burg për akuzat “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Kryerja e veprave nga grupi i strukturuar kriminal”.

 

Advertisement

Ndërkohë për Bledar Lilo, shofer dhe njëkohësisht truproja i Rezart Taçit SPAK ka kërkuar 12 vjet burg.

 

Në të dyja rastet, kunbati dhe shoferi i Taçit do të përfitojnë ulje dënimi me 1/3 si pasojë e gjykimit të shkurtuar.

 

Advertisement

Po ashtu, organi i akuzës kërkon sekuestrimin e 18.4 milionë eurove që janë në llogarinë e shtetasit italian Francesco Zummo, pjesë e organizatës mafioze Cosa Nostra.

 

Sipas SPAK, Artur Balla dhe Bledar Lilo ishin të lidhur me Cosa Nostrën dhe pastronin para për llogari të kësaj organizate.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy