Sulmet kibernetike/ Peleshi: Sistemi ushtarak nuk është prekur asnjëherë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sulmet kibernetike/ Peleshi: Sistemi ushtarak nuk është prekur asnjëherë

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë bëri me dije se po punojnë për një projekt 24 mln dollarë për të rritur mbrojtjen kibernetike.

Gjithashtu ai deklaroi se nuk ka vend për panik pasi vendi ynë, si vend anëtar në NATO është i pacenueshëm.

Advertisement

I pyetur nga gazetarja e Vizion Plus Enkelejda Mema nëse janë marrë masa shtesë nga ana e Ministrisë së Mbrojtjes për të mos u cënuar territori shqiptar nga Irani, Peleshi tha se sistemiet kibernetik ushtarake nuk janë prekur.

Për herë të parë po e ndaj me publikun faktin që sistemet tona kibernetike ushtarake as herën e parë as tani nuk janë prekur. Janë më se të mbrojtura për shkak se janë të dedikuara dhe të shkëputura nga sistemet e tjera.

Advertisement

Sa i përket planeve dhe projekteve që po punojmë për ta ngritur në një nivel më të lartë sigurinë kibernetike jemi në zbatim të një projekti shumë të madh në vlerë 24 mln dollarë të mbështetur nga partnerët që synon ngritjen e qendrës së sigurisë kibernetike dhe aftësimin e stafit. Nuk jemi në ndonjë skenar të mundshëm të cenimit të sovranitetit tonë. jemi anëtarë të NATO-s, jemi të paprekshëm. Asnjë territor i NATO-s nuk është i cenueshëm”, tha Peleshi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy