Surprizat në listat e PS/ Bushati: Fitorja e partisë, më e rëndësishme sesa humbja ime

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vota e 25 Prillit i hoqi mandatin e deputetit disa prej socialistëve, emra të rëndësishëm përgjatë qeverisjes tetë vjeçare të ekipit të kryeministrit Edi Rama. Më e paparashikuar ishte humbja e karriges së deputetit të Ervin Bushatit, njëherësh edhe kryetari i socialistëve të Tiranës.

Në reagimin e parë pasi Fatmir Xhafaj dhe Ornaldo Rakipi zhvendosën nga lista e kryesocialistit Edi Rama për qarkun e Tiranës, Fidel Yllin dhe Ervin Bushatin, ky i fundit, përtej vetes, vlerëson si të rëndësishme fitoren e tretë të Partisë Socialiste.

ERVIN BUSHATI

Advertisement

DEPUTET I PS

Fitorja e Partisë Socialiste është fitorja ime, te kjo besoj më shumë se anasjelltas. PS arriti të ketë një mandat të tretë për të drejtuar Shqipërinë dhe kjo është historike, me ekipin e Tiranës ne kemi kapur një rezultat historik, 19 mijë vota më shumë se zgjedhjet e kaluara dhe unë jam krenar për punën e PS për Tiranën.

 

Nisur nga e dhëna se ishte i treti në listën e kandidatëve për deputetë, disa vende larg rrezikut të mos-fitimit të mandatit të deputetit, Ervin Bushati, thotë se e gjithë fushata e tij elektorale u përqendrua të objektivi i parë, numri 12 i Partisë Socialiste në fletën e votimit dhe jo te ai personal.

Advertisement

ERVIN BUSHATI

DEPUTET I PS

Unë kisha në fakt privilegjin e një vendi të mirë në listë. Gjithashtu kisha dhe morra përgjegjësinë më të madhe dhe kjo në fakt i përkushtohet përkushtimit dhe më vjen mirë që mund të bë diçka të mirë për PS. Çdo fitore e madhe e ka një akt heroik sado modest, në qoftë se unë isha heroi i vogël për PS, unë jam i nderuar sepse ka dhënë shumë për mua.

Advertisement

Në parlamentin e ardhshëm, si deputet, nuk do të jetë as Ilir Beqaj, drejtuesi i vetëm i qarkut të Shkodrës që nuk fitoi mandatin, madje zgjedhësit nuk i votëbesuan as votën preferenciale.

ILIR BEQAJ

DEPUTET I PS

Advertisement

Nuk përmbushëm objektivin për të marrë 4 mandate, unë isha renditur i katërti dhe kështu që kjo ndodhi.

Thyerjen e herësit madje me mbi 16 vota, shumë më tepër se 10 mijë e një vota që parashikon kodi elektoral për të qenë fitues, Fatmir Xhafaj që u rendit jashtë listës së sigurtë, e komentoi.

Advertisement

FATMIR XHAFAJ

DEPUTET I PS

Si para 25 Prillit, po të kemi parë të fortë atëherë, jam edhe tani.

Advertisement

Në rinisjen e seancave parlamentare, në sallën e kuvendit mungoi Ministri i Diasporës, Pandeli Majko që vota e 25 Prillit nuk e rikonfirmoi si deputet po aq edhe Mimi Kodhelin, ish Ministren e Mbrojtjes që nuk arriti të thyejë herësin pasi partia i renditi përtej numrit 18 të mandateve të fituara.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy