“Të tregojmë kush janë politikanët e llumit”/ Basha: Vettingu në politikë, listat e hapura, Shqipëria një zonë zgjedhore dhe vota e diasporës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Të tregojmë kush janë politikanët e llumit”/ Basha: Vettingu në politikë, listat e hapura, Shqipëria një zonë zgjedhore dhe vota e diasporës

Lulzim Basha postoi ne facebook disa nga propozimet per te cilat ai kembengul se jane te nevojshme per te permiresuar demokracine ne vend.

 

Kreu i PD e ve theksin tek vetingu i politikaneve si mjet qe sipas tij do te zbuse se tepermi korrupsionin ne vend dhe do te nxise zhvillimin ekonomik.

 

Advertisement

Basha shton se shqiptaret kane nevoje te dine se kush nga te zgjedhurit e tyre jane te korruptuar dhe kush jane te lidhur me krimin.

 

 Gjatë kësaj jave Partia Demokratike e Shqipërisë ka depozituar disa nisma shumë të rëndësishme për të sotmen dhe të ardhmen e vendit tonë.Shqipëria renditet mes vendeve më te korruptuara, çka ka ndikuar në zhvillimin ekonomik dhe emigrimin masiv të shqiptarëve.Një vend nuk mund të ketë një korrupsion kaq të përhapur, pa politikanë të korruptuar. Shqipëria prej kohësh po vuan dhe nga një plagë tjetër, që është lidhja e politikës me krimin, inkriminimi i pushtetit, kontrolli i vendimarrjes nga krimi.Prandaj është koha që, ashtu siç bëmë me dekriminalizimin, të hedhim një hap tjetër shumë të rëndësishëm për pastrimin e politikës, me vetting-un politik.Përtej sulmeve të përditshme, llumit të pakufi që hidhet në arenën e debatit politik dhe mediatik, shqiptarët kanë të drejtë të dinë kush është i korruptuar e kush jo, kush është i lidhur me krimin e kush jo.
Është koha të tregojmë vullnet dhe përgjegjshmëri para shqiptarëve.

 

Advertisement

Lulzim Basha rikonfirmoi edhe angazhiminj e tij per disa aspekte qe permiresojne sistemin zgjedhor.

 

 

1️⃣ Listat e hapura;
2️⃣ Shqipëria 1 zonë zgjedhore;
3️⃣ Votën e diasporës.

Advertisement

Me këto propozime, listat e kandidatëve për deputetë çlirohen nga kontrolli i kryetarëve të partive, duke i dhënë mundësinë qytetarëve të zgjedhin drejtpërdrejtë deputetin që duan dhe duke rikrijuar lidhjen ndërmjet votuesit dhe deputetit, të cilat u shkëputën nga ndryshimet kushtetuese të vitit 2008.

Përmes propozimit Shqipëria 1 zonë zgjedhore krijohet barazia e votës së qytetarëve duke eliminuar difererencat ndërmjet qyteteve të ndryshme. Kështu vota do të ketë të njëjtën vlerë, si për qytetarin e Kukësit dhe të Fierit, të Tiranës dhe të Vlorës.

Me propozimin për votën e diasporës, u kthejmë, pa asnjë kufizim, shtetasve shqiptarë me qëndrim të përhershëm, apo të përkohëshëm jashtë Shqipërisë, të drejtën e tyre kushtetuese të zgjedhjes së përfaqësuesve në Kuvend. Në përputhje edhe me vendimin e Gjykatës Kushtetuese, shqiptarët jashtë Shqipërisë do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës në vendin ku ata jetojnë.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy