Tensionet në veri të Kosovës/ Rama: Po ecet në shteg të rrezikshëm

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tensionet në veri të Kosovës/ Rama: Po ecet në shteg të rrezikshëm

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar apelit të ndërkombëtare për të ndaluar tensionet në veri të Kosovës.

 

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Rama deklaron se këto tensionë i dërgojnë dy shtetet në një shteg të rrezikshëm.

 

Advertisement

Kreu i qeverisë shprehet se ato janë të panevojshme në një moment kur bota demokratike ka vendosur në qendër të vëmendjes dialogun Kosovë-Serbi.

Unë bashkohem me ta në apelin për të mos ecur më tej në këtë shteg jo vetëm të rrezikshëm, po edhe krejt të panevojshëm sot, kur bota demokratike e ka vendosur në qendër të vëmendjes dialogun, normalizimin, njohjen e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë.

 

A e ndihmon kjo që po ndodh në Kosovë procesin ku janë angazhuar të tërë miqtë e mëdhenj të Kosovës e të shqiptarëve, për normalizim dhe njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë?! Me siguri jo përderisa vetë miqtë tanë më të mëdhenj shprehen thellësisht të shqetësuar!”, thekson kryeministri.

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy