“Trafikimi i qenieve njerëzore në Ballkan”/ Yuri Kim: Shqipëria ka bërë progres

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Trafikimi i qenieve njerëzore në Ballkan”/ Yuri Kim: Shqipëria ka bërë progres

Në fjalën e saj në “Forumin e Lirisë Ballkanike” me temë “Trendi aktual i trafikimit të qenieve njerëzore në Ballkan”, Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim deklaroi se kjo është një çështje shumë e rëndësishme dhe se Shqipëria ka bërë progres në përballjen me të.
“Një tematikë e rëndësishme, prania e dy krerëve të shteteve tregon se është çështje e rëndësishme që na mbledh bashkë. Jam besim plotë që Shqipëria me partnerët e saj është e përkushtuar të përballet me plagën e trafikimit. Vlerësoj që Shqipëria ka ndërmarrë hapa për dënimin të dyshuarve për trafikim, por duhet të shohim më shumë për këtë”, tha Kim.

Më tej ajo shtoi: Tani duhet të identifikojmë rrugën për të bërë para. SHBA ka financuar një projekt për mbështetjen e viktimave të trafikimit, asnjë vend s’mund ta bëjë këtë i vetëm.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy