Vidhnin kartat bankare dhe me to bënin blerje online

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Vidhnin kartat bankare dhe me to bënin blerje online

Policia e Shtetit goditi sot një rast të mashtrimit kompjuterik.

Në pranga përfunduan Qirjako Topi, 21 vjeç dhe Igen Basha, 18 vjeç ndërsa u proceduan penalisht pesë të tjerë, mes të cilëve dy shtetas të huaj.

Sipas policisë, në bashkëpunim me njëri-tjetrin ata u vidhnin të dhënat e kartave bankare shteasve të huaj e më pas i përdornin ato për blerje online. Të rinjtë merrnin kryesisht telefona celularë.

Mashtrimi u zbulua pas denoncimit të bërë nga një kompani celulare, të cilës i ishte shkaktuar një dëm prej afro 33 milione lekësh.

Advertisement

Gjatë kontrolleve në disa banesa, policia gjeti dhe sekuestroi disa telefona celulare, laptopë, dokumente, si dhe fatura të ndryshme bankare.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy