Vishaj: Serbët po na blejnë gratë shqiptare, ne presim të denoncojnë dhunën

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Vishaj: Serbët po na blejnë gratë shqiptare, ne presim të denoncojnë dhunën

Krimi në Shqipëri dhe dhuna në familje kanë qenë dy nga temat që janë prekur në emisionin “Quo Vadis” të moderatores Pranvera Borakaj në Vizion Plus.

Avokati Saimir Vishaj i ftuar në studio deklaroi se sot shqiptarët vuajnë akoma nga mentaliteti, dhe kjo ëhstë një nga arsyet që gratë nuk denoncojnë dhunën në familje.

Për të dhënë si shembull situatën ku ndodhemi, Vishaj tha se sot serbët vijnë dhe blejnë gra në Shqipëri për tu martuar, ndërsa shoqëria pret që të bëhen denoncime.

Pjesë nga biseda:

Advertisement

Vishaj: Po vijnë serbët po na i blejnë gratë me lekë.

Borakaj: Si i blejnë, martohen?

Vishaj: Po ka agjenci të hapura që blihen gratë.

Borkaj: Sa blihen?

Advertisement

Vishaj: Unë nuk e kam provuar. Fermat shqiptare nuk po blihen nga shqiptarët e veriut, sepse përdorin kullën e babait. Ajo femër që vjen nga zona të varfra dhe bën nga 4-5 fëmijë, se i e marrin guximin.,

Kola: Po kush i pyet për fëmijë ato.

Vishaj: Ka masa mbrojtëse, e jo më të vejë të denoncojë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy