Ja pse duhet të hani mandarina çdo ditë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pse duhet të hani mandarina çdo ditë.

Antioksidantët që gjenden tek mandarinat, ulin kolesterolin e keq dhe largojnë radikalet e lira në organizëm, transmeton lajmi.net.

Shumë të pasura me fibra, mandarinat stimulojnë rënien në peshë.

Nëse konsumoni mandarina rregullisht, tensioni juaj i gjakut do të jetë më i ekuilibruar.

Advertisement

Vitamina C tek ky frut plot shije lufton të ftohtin e gripin dhe forcon imunitetin.

Vitaminë C për përthithjen e hekurit

Konsumi i mandarinave ose i ushqimeve të tjera të pasura me vitaminë C, ndërsa keni ngrënë produkte me përmbajtje të lartë hekuri, rrit mjaft thithjen e këtij minerali nga organizmi juaj.

Konsumi i mandarinave është një nga metodat më të mëdha natyrore për të mbrojtur zemrën tuaj nga dëmtimi dhe për të minimizuar sasitë e kolesterolit brenda gjakut tuaj.

Advertisement

Mandarinat si agrume shmangin dëmtimin oksidues brenda arterieve tuaja dhe riparon elasticitetin e enëve të gjakut.

Të gjitha agrumet janë mirëbërëse për zemrën. /Lajmi.net/

Ja pse duhet të hani mandarina çdo ditë shkruan Lajmi.net.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy