Kura me kamomil dhe sodë buke kundër hundëve të bllokuara

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kamomili është një prej bimëve mjekësore më të lashta në glob. Kjo lule që i përngjason diellit, është ndër më të përdourat dhe më të studiuarat nga mjekësia moderne, shkruan “AgroWeb”.

Sipas studimeve mjekësore, më shumë se një milionë filxhanë me çaj kamomili konsumohen çdo ditë në të gjithë botën, transmeton lajmi.net.

Ai kombinohet me qumësht apo me pak mjaltë, dhe arrin të falë qetësi mendore dhe shpirtërore.

Përveç tyre, kamomili rekomandohet kundër stresit, për imunitet të fortë dhe për rrugët e frymëmarrjes.

Advertisement

Studime të ndryshme tregojnë se thithja e avullit që përmban ekstrakte kamomili zbut problemet e shkaktuara nga infeksioni i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes.

Në këtë artikull do të mësoni se si të përdorni kamomilin në një kurë të thjeshtë por efikase kundër sekrecioneve në rrugët e frymëmarrjes dhe  sinozitit.

Përbërësit:

1 lugë gjelle me lule të thata kamomilit

Gjysë luge çaji me kripë

Advertisement

Gjysëm luge çaji me sodë buke

Ujë të zier.

Përdorimi:

Hidhini lulet e kamomilit në një tenxhere me ujin e zier dhe mbajini për 15 minuta.

Më pas kullojeni ujin dhe hiqni çdo grimcë të kamomilit.

Advertisement

Shtoni kripën dhe sodën e bukës dhe përziejini mirë deri sa të treten.

Lëreni tretësirën të ftohet dhe më pas përdoreni me një pikatore për të shpëlarë hundët dhe shpërbërë sekrecionet që i bllokojnë ato.

Kamomili është efikas edhe në zbutjen e simptomave të të ftohurës.

Studimet shkencore kanë treguar se nuhatja e avullit të lëshuar nga kamomili i zier ka efekt qetësues të simptomave të infeksioneve në rrugët e sipërme të frymëmarrjes.

Advertisement

Ky efikasitet i atribuohet substancave përbërëse të kësaj bime mjekësore që luftojnë inflamacionin.

Kamomili është gjithashtu i mirë për forcimin e imunitetit.

Pirja e rregullt e çajit të kamomilit e pajis organizmin me substanca antibakteriale.

Sipas shkencëtarëve, këto substanca e bëjnë kamomilin të nevojshëm në periudhat e të ftohurit. /Lajmi.net/

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy