Lëngu i limonit si tonik special për organizmin

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hidheni lëngun në enën e caktuar për limonatën. Në një tenxhere të vogël hidhni sheqerin dhe ujin. Lëreni të ziejë deri sa të shkrihet plotësisht. Shurupin e formuar shtojeni në enën e limonatës dhe lëreni të ftohen dhe të kombinohen së bashku. Në këtë pikë, keni përfituar një koncentrat të mirëfilltë. Më pas, ju nevojitet një gotë me këtë koncentrat, 3 gota me ujë dhe kohë e lirë për të shijuar frutin e punës suaj. Koncentratin mund ta hidhni edhe në një kavanoz të personalizuar dhe ta bëni dhuratë.

Koncentrati i limonatës i bërë në shtëpi

Një gotë e gjysmë me sheqer, këshillohet sheqer kaf

Një gotë e gjysmë me ujë

Advertisement

Lëkura e grirë e një limoni të plotë

Një gotë e gjysmë me lëng limoni të freskët

Çaj me limon dhe xhenxhefil

Ky çaj pak pikant është i mbushur me vitaminë C dhe përbërës që luftojnë bakteret dhe inflamacionin. Në një enë me 250 ml ujë zijeni pak xhenxhefil të prerë në feta (reth 2-3 cm xhenxhefil). Lëngut të përftuar shtojini një lugë lëng limoni. Çaji është tepër i mirë për të luftuar të ftohtin dhe virozat. Nëse preferoni, shtoni pak mjaltë, një produkt ideal për të luftuar mikrobet.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 Struga.info | Privacy policy