Nëntë shenja që tregojnë sekeni probleme me mishin

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Për shumë njerëz, është e vështirë t’i rezistojnë tundimit të një bifteku të gatuar mirë ose një hamburgeri. Pavarësisht nga fakti që mishi është plot me lëndë ushqyese, ai gjithashtu përmban një numër toksinash kimike natyrore, yndyra të ngopura dhe elemente që na e bëjnë të vështirë tretjen. Ngrënia e tepërt e mishit mund të çojë në pasoja serioze nga rritja e rrezikut të diabetit në sëmundje të zemrës dhe madje edhe kancer.

Më poshtë janë listuar disa shenjat që tregojnë se sistemi juaj tretës nuk po përpunon mishin mirë dhe është koha të rishikoni dietën tuaj. Le të shohim sa prej tyre keni përjetuar.

9. Kapsllëku

Të gjithë kemi sisteme të ndryshme tretëse, dhe ato bazohen në gjenetikën dhe zakonet tona dietike. Në varësi të llojit të mishit, disa kanë mjaft yndyrë. Yndyrnave u duhet më shumë kohë për tu tretur nga trupi dhe kjo është arsyeja pse ato mund të shkaktojnë dispepsi ditën tjetër. Kapsllëku mund të jetë rezultat i hekurit të lartë që normalisht gjendet në mishrat e kuq (viçi, mishi i derrit ose qengji). Përveç kësaj, mishi i kuq ka pak fibra, të cilat janë thelbësore për lëvizjet e rregullta të zorrëve.

Advertisement

Këshillë: Disa studime zbulojnë se ngrënia e tepërt e mishit të kuq mund të rrisë shanset për t’u prekur nga kanceri i zorrëve. Mundohuni të hani mish të kuq vetëm në sasi konservatore (100-200 g vetëm dy herë në javë) me shumë perime ose drithëra. Mundohuni të shmangni ngrënien e mëlçisë dhe veshkave. Kaloni në ushqim deti ose pulë, dhe zgjidhni mish të zier mbi skuqur.

8. Ndjenja e uritur vazhdimisht

Nëse ndiheni të uritur gjatë gjithë kohës edhe pse sapo keni mbaruar një vakt, kjo mund të thotë se keni pasur shumë proteina. Kur nuk keni karbohidrate të mjaftueshme, sheqeri në trupin tuaj bie dhe ju nuk prodhoni serotonin që rregullon gjendjen shpirtërore, kimikate që ju bën të ndiheni të uritur.

Këshillë: Nëse e kuptoni që ndiheni gjithmonë të uritur, provoni të shijoni kosin grek me manaferra ose drithëra në vend të një sanduiçi për drekë. Mundohuni të mos konsumoni mishin për disa ditë dhe shikoni nëse ndiheni më mirë dhe më të freskët.

Advertisement

7. Rrathët e errët nën sy

Mos u mashtroni duke supozuar se qarqet e errëta nën sy vijnë nga mungesa e gjumit ose lodhjes. Rezulton se mos tretja e mishit siç duhet mund të prishë rutinën tënde të bukurisë. Nëse rradhët e zinj tek sytë bëhen më të theksuar sidomos një ditë pasi keni ngrënë mish, atëherë është një shenjë që mishi nuk ishte tretur.

Rreshtimi i kompromentuar i zorrëve lejon që grimcat e mishit të kalojnë përmes murit të zorrës dhe drejt në gjak të patretur, dhe ato konsiderohen si pushtues “të huaj”. Trupi do të përpiqet të prodhojë antitrupa të caktuara për të eliminuar substancën e huaj, dhe reagimi ndaj kësaj mund të jetë rrathët e errët nën sy, një simptomë e cila zakonisht neglizhohet nga profesionistët e shëndetit.

6. Presioni i lartë i gjakut

Advertisement

Nëse keni presion të lartë të gjakut, kjo mund të jetë një shenjë se është koha për të shkurtuar mishin. Mishrat e përpunuar dhe të gatuar përmbajnë një nivel të lartë të natriumit. Përveç kësaj, lëkura e pulës dhe mishi i kuq kanë shumë yndyrë të ngopur. Të gjitha këto mund të çojnë në përkeqësimin e hipertensionit dhe madje në zhvillimin e sëmundjes koronare të zemrës.

Këshillë: Mundohuni të ulni sasinë e mishit që konsumoni, duke kaluar në perime. Nëse nuk mund të rezistoni, përpiquni të kaloni tek prodhimet e deti pasi ato normalisht janë më të ulëta në yndyrë.

5. Fryma e keqe dhe aroma e trupit

Përjetimi i erës së keqe të gojës dhe trupit është një shenjë që trupi juaj nuk e tret mishin siç duhet. Nëse mishi nuk tretet mirë, një erë e keqe del nga sistemi juaj i tretjes dhe përfundimisht hap rrugën në lëkurën dhe frymëmarrjen tuaj. Nëse vazhdoni të keni këto probleme të pakëndshme, provoni të merrni enzima të tretjes për të ndihmuar në prishjen e mishit në mënyrë që të mos grumbullohet në zorrë.

Advertisement

4. Sistemi imunitar i dobësuar

Kur trupi juaj nuk e tret mishin siç duhet, ju mund të sëmureni më shpesh se zakonisht. Sistemi juaj imunitar mund të ndikohet për shkak të sheqerit natyror (i quajtur Neu5Gc) që gjendet në mishin e kuq dhe është shumë e vështirë për trupat tanë të tretet. Ky sheqer zakonisht prodhohet nga kafshë mishngrënëse, trupat tanë nuk e prodhojnë atë dhe kjo është arsyeja pse ne e trajtojmë atë si një substancë të huaj, e cila krijon një reaksion toksik imunitar. Ky reagim mund të shkaktojë shumë probleme të tjera, si për shembull kancerin.

Këshillë: Mundohuni të hani ushqime ushqyese si quinoa, arra, perime jeshile dhe fruta. Ato sigurojnë antioksidantë thelbësorë, fibra dhe proteina, dhe sigurojnë që të gjitha nevojat tuaja makro dhe mikroelemente të plotësohen. Pra, nëse duhet të hani mish, sigurohuni që ta ekuilibroni atë me ushqimet e shëndetshme të renditura më sipër si një pjatë anësore ose sallatë. Mos harroni të përfshini disa stërvitje dhe mjaftueshëm vitaminë D për të mbështetur sistemin tuaj imunitar.

3. Lodhja

Advertisement

Nëse filloni të ndjeheni shumë të ngadaltë ose të lodhur pasi hani mish, mos e mendoni si sjellje normale. Kjo do të thotë që trupi juaj nuk është duke tretur mishin, ai thjesht është mbërthyer në zorrët tuaja. Kur është i bllokuar, ajo e kthen të gjithë energjinë në sistemin tuaj të tretjes. Gjithashtu, nëse ndiheni sikur mbani diçka si një tullë në zorrë për ditë pasi keni ngrënë mish, është koha të kaloni plotësisht në diçka të gjelbër dhe të freskët,  fruta, smoothie të freskëta dhe perime të papërpunuara.

2. Të përziera

Përzierja është një simptomë e zakonshme e mos tretjes së mishit mirë pasi mund të jetë një reagim ndaj disa baktereve në mish. Disa gra shtatzëna zbulojnë se ngrënia e mishit bën që ata të ndjejnë jashtëzakonisht shumë të përziera. Ndoshta një organ i mbingarkuar në trupin tuaj po refuzon mishin.

Këshillë: Nëse kalimi në sallatë nuk ju ndihmon dhe ndiheni të përziera ose keni dhimbje barku midis 4 deri në 26 orë pasi të keni ngrënë mish, duhet të vizitoheni menjëherë tek një mjek.

Advertisement

1. Fryrje

Produktet e mishit janë një nga ushqimet më të vështira për t’u tretur nga trupi i njeriut sepse proteina që përmbahet në mish (sidomos mishi i kuq) është më e vështirë për ne që të tretet, dhe kjo mund të shkaktojë fryrje të stomakut. Sasi të mëdha ushqimesh të yndyrshme si mishi e bëjnë stomakun tuaj të zbrazët më ngadalë, gjë që gjithashtu shkakton fryrje ose shqetësim. Tretja e gabuar e mishit mund të çojë në akumulimin e toksinave në trup.

Këshillë: Në vend që të hani një biftek, hani një peshk ose pulë. Këto produkte shtazore treten më lehtë për ne. Gjithmonë konsumoni perime si pjatë dytësore ose sallatë. Nëse pushoni së ngrëni mish, ka shumë të ngjarë të shpëtoni nga fryrja e barkut.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy