Shumë njerëz e hedhin këtë pije dhe nuk i dinë mrekullitë që mund të bëjë për mëlçinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Shumë njerëz e hedhin këtë pije dhe nuk i dinë mrekullitë që mund të bëjë për mëlçinë

Si ta pastroni mëlçinë në mënyrë natyrale? Është e thjeshtë, ndiqni këto hapa. Së pari, është zvogëlimi i toksinave në trup. Ato shpesh futen përmes ajrit dhe zakonisht mund të jenë përmes tymit, benzinës, bojës, manikyrit, parfumit, deodorantëve dhe gjërave të ngjashme.

Së dyti, është reduktimi i marrjes së toksinave që vijnë nga ushqimi dhe pijet, të cilat mund të jenë: konservues, ngjyra artificiale, pesticide, alkool dhe ushqime dhe pije të ngjashme. Hapi i tretë është ndryshimi i disa zakoneve të të ngrënit.

Rekomandohet që të reduktoni marrjen e sheqerit, karbohidrateve dhe yndyrave, sepse ato janë shkaktarët më të zakonshëm të yndyrës në mëlçi. Mos konsumoni alkool ose sasi të tepërt të produkteve të mishit.

Hapi i katërt është detoksifikimi i mëlçisë duke shtuar ushqime të reja dhe këto mund të jenë frutat dhe perimet si një zgjedhje e shkëlqyer për pastrim. Hapi i pestë është konsumimi i hirrës, vajit të ullirit dhe pirja e çajit.

Advertisement

Pastrimi i mëlçisë me hirrë

Hirra, si mbetje nga prodhimi i produkteve të qumështit, ka rezultuar të jetë shumë i dobishëm për pastrimin e mëlçisë. Hirra refuzohet nga shumë njerëz dhe konsiderohet një nënprodukt i panevojshëm, megjithatë, ajo përmban proteina, vitamina, aminoacide dhe minerale shumë të rëndësishme që rinovojnë qelizat e mëlçisë.

Ju mund të pini hirrë çdo ditë, por kini kujdes të mos e teproni, kujdesuni për marrjen e përditshme. Si fillim, filloni me një filxhan dhe më vonë mund ta rrisni këtë në ½ l hirrë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy