Cili është kuptimi i emrit të çuditshëm që Rihanna i ka vënë djalit të saj të dytë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Cili është kuptimi i emrit të çuditshëm që Rihanna i ka vënë djalit të saj të dytë

Rihanna dhe partneri i saj A$AP Rocky janë bërë prindër për herë të dytë, duke sjellë në jetë një djalë tjetër. Biznesmenja  dhe artistja lindi muajin e kaluar dhe emri që vendosi t’i vendosë fëmijës së saj është, në mos tjetër, origjinal dhe simbolik .

 

Sipas  The Blast dhe ETonline,  djali i çiftit quhet Riot Rose dhe ka marrë mbiemrin e babait të tij, Mayers. Në certifikatën e lindjes të lëshuar nga spitali Cedar Sinai në Los Angeles thuhet se këngëtarja ka lindur më 1 gusht, por çifti e ka bërë njoftimin për ardhjen e foshnjës pothuajse një muaj më vonë.

 

Advertisement

“ Rihanna dhe A$AP do t’i kalojnë ditët e para të prindërimit privatisht dhe nuk kanë plane të menjëhershme për ta prezantuar foshnjën me publikun”,  theksoi një burim pranë çiftit.

 

Djali i tyre i parë, i lindur në maj 2022, u quajt RZA , që është emri skenik i reperit, producentit muzikor dhe drejtuesit të grupit hip hop  Wu-Tang Clan .

 

Advertisement

Emri Riot Rose mund të duket i palidhur me emrin e vëllait të tij të madh, por të dy janë të lidhur në një mënyrë të veçantë, që kanë të bëjnë me kulturën dhe muzikën e njerëzve me ngjyrë . Ky grup revolucionarizoi muzikën hip hop dhe kontribuoi në fuqizimin e njerëzve me ngjyrë në SHBA dhe në mbarë botën. Pra, pas RZA, vjen Riot Rose, emri i të cilit nënkupton një kontradiktë. Riot do të thotë rebelim dhe trëndafil , dhe përmes kombinimit të fjalëve dalin dy simbole të kulturës së njerëzve me ngjyrë në SHBA. Njëra është betejat që kanë bërë për të drejta të barabarta, respektimin e jetës njerëzore dhe përmirësimin e standardit të tyre të jetesës dhe tjetra është dashuria e tyre për paqen sociale .

 

Trëndafili, si lule, shfaqet shumë herë në demonstrata, si simbol i paqes dhe vëllazërisë. Little Riot Rose, pra, ka emrin më simbolik për betejat e njerëzve me ngjyrë dhe përpjekjen që një ditë të mos jetë e nevojshme që njerëzit në SHBA, por edhe në mbarë botën, të jetojnë pa diskriminim bazuar në ngjyrën e lëkurës së tyre.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy