“Për pak rashë, më kapi një djalë prej xhupit…” Alban Skënderaj tregon udhëtimin e vështirë për në Itali: 2 javë nuk fola me familjen

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Për pak rashë, më kapi një djalë prej xhupit…” Alban Skënderaj tregon udhëtimin e vështirë për në Itali: 2 javë nuk fola me familjen

Alban Skënderaj ishte i ftuari i kryeministrit Edi Rama në podcastin “Flasim” ku tregoi ndër të tjera dhe rrugëtimin e tij drejt Italisë me anije. Ishte marsi i vitit 1997 dhe Albani ishte 15 vjeç.

“Do iki vetëm për të parë e të kthehem”, kështu i tha të ëmës në Vlorë dhe u nis.

“Ishte një anije që ishte 3 ditë e mbushur. Një shok i vëllait më tha hajde. I thashë nuk vij pa shokun. Anija ishte 80 veta kapacitet dhe brenda ishin 400 vetë. U prish timoni. I gjithë udhëtimi në det ka qenë anija zig – zag… këtej andej  Aty ku hynte me zor 1 kemi hyrë 3.

Unë për pak rashë. Mbaj mënd një djalë që më ka kapur prej xhupit të xhinsit të lehtë. Rrëshkita. Më kapi gjysmën e trupit jashtë e gjysmën e trupit brenda. Po të kisha rënë nuk do të më kishte parë njeri.

Advertisement

Më pas Guardia di Financa ndaluan me drita. Aty ishte fatale. Sepse ndaluan të na jepnin ushqim dhe të gjithë që ishin brenda në anije dolën jashtë e anija po mbytej. Na hodhen në një anije luftarake ku udhëtuam disa orë të tjera. Gati 20 orë zgjati udhëtimi

Na çuan në një kamp ku kam kujtime sa tragjike e komike. 2 javët e para nuk kam pasur kontakt me familjen. Dikush i kishte thënë: Sa keq e kemi parë Albanin në anije.

Pasi anija e Otrantos u mbyt një ditë më pas ne u nisëm një ditë më para”, tregoi ai. /vizionplus.tvIta

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy