Prindërit e Kate Middleton po përballen me falimentim dhe probleme financiare

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Prindërit e Kate Middleton po përballen me falimentim dhe probleme financiare

Party Pieces, kompania e krijuar nga Middletons në vitin 1987, hyri në administrim qershorin e kaluar, me mbi 2.5 milionë paund borxhe. Në atë kohë, raportet sugjeronin se Carole ishte e mërzitur dhe thellësisht e zhgënjyer nga situata. Interpath Advisory u vendos në krye të trajtimit të falimentimit të biznesit, megjithatë tani
sipas The Times , e ka gjetur veten të paaftë të mbulojë të gjitha kostot e rimbursimit pasi shuma në rritje i kalon 260,000 £.

Ata themeluan kompaninë në vitin 1987, e cila kryesisht shet pajisjet e festës dhe të ardhurat ndihmuan t’i dërgonin fëmijët e tyre, Kate , Pippa dhe James , në shkollë me konvikt.

Por suksesi i tyre është zvogëluar vitet e fundit dhe ata sollën Interpath Advisory (IA), një firmë qyteti, për të trajtuar procesin e falimentimit. Megjithatë, The Times raporton se ata thuhet se nuk kanë qenë në gjendje të mbulojnë të gjitha kostot e rimbursimit.

Pse dështoi biznesi?
Michael , 74 vjeç, la punën e tij si menaxher në British Airways për t’u bashkuar me gruan e tij Carole, me kohë të plotë në Party Pieces në 1989. Pas një rritje të mprehtë të shitjeve, rritja e tyre i lejoi ata të transferoheshin në një ndërtesë ferme në Ashampstead Common , Berkshire.

Advertisement

Carole u tërhoq nga drejtimi i përditshëm i biznesit në vitin 2019 dhe në vend të kësaj u bë ambasadore e markës. Por ajo u kthye në bord katër vjet më vonë, ndërsa ata kërkuan një blerës për të shpëtuar kompaninë.

Pasi përjetoi vështirësi financiare për shkak të pandemisë Covid, Party Pieces ra në administrim dhe iu shit një blerësi, James Sinclair , i cili e bleu biznesin për 180,000 paund përmes një administrimi para paketimit, sipas The Times.

AB ka mbetur me fonde të kufizuara për të përmbushur detyrimet e tyre ndaj kreditorëve. Kjo e la AB-në me fonde të kufizuara për të përmbushur detyrimet ndaj kreditorëve./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy