VIDEO/ Kjo është dalja e parë publike e Mbreti Charles, pas diagnostikimit me kancer

Pinterest LinkedIn Tumblr +
VIDEO/ Kjo është dalja e parë publike e Mbreti Charles, pas diagnostikimit me kancer

Mbreti Charles është rikthyer në detyrat publike në mes të trajtimit të tij të vazhdueshëm të kancerit.

Më 30 prill, monarku 75 vjeçar, i shoqëruar nga gruaja e tij, Mbretëresha Camilla , 76 vjeç, vizitoi një spital të kancerit në Londër. Gjatë daljes prekëse, ata kaluan rreth një orë takime me specialistë mjekësorë dhe pacientë për të theksuar rëndësinë e zbulimit të hershëm të kancerit dhe për të mësuar më shumë rreth mbështetjes që ofrohet.

Vizita në Qendrën e Kancerit Macmillan në Spitalin e Kolegjit Universitar shënon angazhimin e parë zyrtar publik të Charles që kur diagnoza e tij e kancerit u shpall më 5 shkurt. Pas diagnozës së tij, ai ka vazhduar të punojë në prapaskenë dhe të presë audiencë të vogël . Ai gjithashtu përshëndeti dashamirësit pasi mori pjesë në një shërbesë kishtare të dielën e Pashkëve.

Advertisement
View this post on Instagram

A post shared by Simon Perry (@sperrypeoplemag)

Ndërsa spitali nuk ka qenë i përfshirë drejtpërdrejt në kujdesin mjekësor të monarkut, theksimi i rëndësisë së zbulimit të hershëm ishte një nga arsyet që Charles u bë publik me diagnozën e tij të kancerit. Një zëdhënës i Buckingham Palace deklaroi më parë se ky vendim është marrë “me shpresën se mund të ndihmojë mirëkuptimin publik për të gjithë ata në mbarë botën që janë të prekur nga kanceri”.

Edhe nusja e tij, Kate Middleton, zbuloi diagnozën e saj të kancerit muajin e kaluar pas javësh spekulimesh për shëndetin e saj./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy