Abakarov shpallet kampion bote/ Shqipëria merr medalje ari në botërorin e mundjes në Serbi

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Abakarov shpallet kampion bote/ Shqipëria merr medalje ari në botërorin e mundjes në Serbi

Për herë të parë në historinë e mundjes mundjes, Shqipëria ka fituar medaljen e arit.

Mundësi çeçen, Zelimkhan Abakarov i cili garon në ngjyrat e flamurit kuqezi fitoi të artën dhe duke u shpallur kështu kampion bote në këtët sport, pasi mboshti amerikanin Thomas Gilman në kategorinë 57 kilogramë.

Advertisement

Në kampionatin e luajtur në Beograd të Serbisë, Abakarov mposhti kundërshtarin e tij me rezulatin 7 me 2.

Kujtojmë që amerikani ishte kampioni në fuqi në këtë kategori.

Advertisement

Mundësi kuqezi mposhti në gjysmëfinale serbin, Stevan Micic, i cili ishte po ashtu medalist olimpik.

Kjo është medalja e dytë e artë që vjen në vendin tonë pak javë pasi Luiza Gega fitoi të artën në vrapim.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy