Sot, gjysmëfinalja e Champions/ Manchester City do përballet me Real Madridin

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sot, gjysmëfinalja e Champions/ Manchester City do përballet me Real Madridin

Champions League do të luajë sot gjysmëfinalen e parë. Manchester City do të pres në Etihad, Realin e Madridit. Cityt i duhen “dy ndeshje të jashtëzakonshme” për të mposhtur Real Madridin dhe për të arritur në finalen e Ligës së Kampionëve, tha trajneri i Pep Guardiola. Lideri i Premierligës do të përballet me Realin, kryesuesin e La Ligës, në ndeshjen e parë të gjysmëfinales këtë të martë.

Skuadra e Guardiolës kërkon të përsërisë sezonin e kaluar kur ata mbërritën ne finale të këtij kompeticioni edhe pse u munden 1-0 nga Chelsea.

Advertisement

Guardiola do të marrë vendime me vonesë për aftësinë e mbrojtësve të Anglisë, John Stones dhe Kyle Ëalker, të cilët janë të dy në dyshim për shkak të lëndimeve.

Kjo është hera e tretë në shtatë sezone që City arrin në këtë fazë të këtij kompeticioni, ndërsa Reali është në gjysmëfinale për të 10-tën herë në 12 vjet dhe synon të fitojë turneun për herë të parë që kur mposhti Liverpoolin 3-1 në finalen e 2018.

Advertisement

Guardiola beson se arritja sërish në katërshen e fundit është një hap tjetër në përpjekjen e Cityt për të ndërtuar një mentalitet të nivelit elitar dhe kulturë të fitores së pamëshirshme.

“Kjo është arsyeja pse klubet e mëdha qëndrojnë atje për një kohë të gjatë. Kur fitoni, bëni një dush dhe shkoni përsëri. Ne po e mësojmë atë. E ndjeva këtë në Barcelonë si një djalë i ri dhe ne po përpiqemi të ndërtojmë atë kulturë ku duhet të fitojmë çdo ndeshje dhe të luftojmë për të fituar çdo ndeshje”.

Advertisement

Guardiola është i vetëdijshëm se City duhet të harrojë origjinën e Realit dhe thjesht të luajë me skuadrën e Carlo Ancelottit.

“Historia është atje ne nuk mund ta ndryshojmë atë, por është 11 kundër 11. Ne po luajmë me një ekip që ka qenë këtu shumë herë, prandaj ata e kanë këtë histori dhe ne ende jo. Ne nuk mund ta imagjinojmë se çfarë do të ndodhë, por është 11 kundër 11, kështu që ka të bëjë me mënyrën se si lojtarët lëvizin, sa të fortë janë ata mendërisht, kjo do të bëjë diferencën. Carlo dhe unë nuk do të luajme ndersa lojtaret po.”

Advertisement

Kjo është vetëm gjysmëfinalja e tretë e Cityt, e para e tyre ka qenë gjithashtu kundër Realit në vitin 2016, kur një gol i Gareth Bale e çoi skuadrën spanjolle me tutje. City e eliminoi Realin në 16-shen e fundit dy sezone më parë, por këtë herë Guardiola ka shqetësime se kë mund të zgjedhë në mbrojtje të martën. Ndeshja do të transmetohet në platformën Tring duke filluar nga ora 21:00.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy