Dridhje të tokës ndjehen edhe në Strugë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rrjeti telemetrik sizmologjik i Republikës së Maqedonisë së Veriut, me stacione në Shkup, Valandovë, Strugë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, i mirëmbajtur nga Observatori Sizmologjik në Fakultetin e Shkencave matematikore në Shkup, sot më 09.02.2023 ka regjistruar një tërmet 130 km në jugperëndim të Shkupi, me origjinë nga epiqendra e Elbasanit, në R. Shqipërisë, përcjell TV21. Nga Qendra për Menaxhim me Kriza thonë se tërmeti është ndjerë edhe në rajonin e Ohrit dhe Prespës.

“Sipas të dhënave të deritanishme që disponon observatori, tërmeti ka ndodhur në orën 11:57 me magnitudë lokale 3.9 / dhe me intensitet III-IV gradë sipas shkallës makrosizmike evropiane dhe është ndjerë nga popullata e Prespës dhe Ohrit dhe rrethinë”, thonë nga QMK.

Dridhje të tokës ndjehen edhe në Strugë shkruan Struga Ekspres.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy