Automjetet vetëdrejtuese: Volkswagen mbyll investimin 2.6 milion dollarë me kompaninë e inteligjencës artificiale

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Automjetet vetëdrejtuese: Volkswagen mbyll investimin 2.6 milion dollarë me kompaninë e inteligjencës artificiale

Volkswagen AG ka mbyllur investimin e tij prej 2.6 miliardë dollarësh me Argo Artificial Intelligence, njoftoi kompania automobilistike me qendër në Pittsburgh.

Marrëveshja e automobilistit gjerman me Argo dhe Ford Motor, i cili fitoi një shumicë të aksioneve në fillimin e vitit 2017, përfshinte 1 miliard dollarë në para të gatshme dhe Argo të merrte përsipër njësinë e vetë-drejtimit europian të VW, me vlerë 1.6 miliardë dollarë, si dhe njësinë më shumë sesa 200 të punësuar.

VW gjithashtu ra dakord të blinte 500 milion dollarë në aksione të Argo nga Ford për një periudhë tre-vjeçare. Marrëveshja u njoftua për herë të parë në korrik të vitit të kaluar .

“Ky lajm jo vetëm që forcon pozicionin tonë të kapitalizuar mirë, por na dallon si e vetmja kompani e teknologjisë së vetë-drejtimit me partneritete dhe marrëveshje tregtare për vendosjen në të gjithë SHBA-në dhe Europën,” kanë shkruar drejtori i përgjithshëm i Argo Bryan Salesky dhe Reinhard Stolle, nënkryetar i Argo Mynih.

Advertisement

Drejtuesit e Ford, në një deklaratë të veçantë, thanë se marrëveshja “do t’u shërbejë më mirë klientëve tanë të ardhshëm, ndërsa përmirëson koston dhe efikasitetin e kapitalit”.

Në prill, Ford tha se do të shtyjë planet për të filluar shërbimet e tij autonome tregtare të automjeteve me Argo nga viti i ardhshëm në vitin 2022 për shkak të pandemisë.

Argo u themelua në vitin 2016 nga Salesky, i cili më parë ka punuar në projektin e veturës vetëdrejtuese të Google dhe Peter Rander i Qendrës së Avancuar të Teknologjisë së Uber.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy