Hakerët sulmojnë të gjithë superkompjuterët e Evropës, ndalojnë hulumtimet mbi koronavirusin

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sipas një raporti nga ZDNet, super kompjuterët në Gjermani, Mbretërinë e Bashkuar dhe Zvicër, potencialisht edhe një kompjuter me performancë të lartë në Spanjë, u prekën të gjithë nga një sulm i ngjashëm, transmeton lajmi.net.

Sulmet ndodhën në pika të ndryshme gjatë javës së kaluar, raporton ZDNet.

Studiuesi i sigurisë, Chris Doman, bashkëthemelues i Cado Security, i tha ZDNet se virusi ishte krijuar për të përdorur fuqinë e superkompjuterëve për të marrë “miners”, të cilët prodhojnë kriptovalutën Monero XMR.

Siç është cekur nga ZDNet, shumë prej superkompjuterëve që u detyruan të mbyllen si rezultat i shkeljes po përdoren gjithashtu për të kryer kërkime mbi COVID-19.

Advertisement

Në mënyrë të veçantë, studiuesit kanë përdorur kompjuterët për të ndihmuar në zhvillimin e një vaksine të vlefshme. /Lajmi.net/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy