Makinat elektrike janë të mira, por jo kur vijnë nga Kina. BE nis hetim për konkurrencën e pandershme

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Makinat elektrike janë të mira, por jo kur vijnë nga Kina. BE nis hetim për konkurrencën e pandershme

Komisioni Europian nisi të mërkurën një hetim, përfundimet e të cilit do të përcaktojnë nëse do të vendosen tarifa për të mbrojtur Bashkimin Europian ndaj importeve të makinave elektrike kineze, të cilat përfitojnë nga subvencionet e shtetit.

“Tregjet botërore mbyten me makina elektrike më të lira. Dhe çmimi i tyre mbahet artificialisht i ulët, nga subvencionet e mëdha shtetërore”, tha Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen gjatë fjalimit të saj në Parlamentin Europian. “Europa është e gatshme për konkurrencë, jo për të bërë garë kush do të dalë i fundit”.

Kompanitë europiane të makinave kanë kuptuar se duhet të luftojnë për të prodhuar mjete elektrike me kosto më të ulëta dhe të fshijnë epërsinë e Kinës në ndërtimin e makinave më të lira dhe më të dashura për konsumatorët.

Kompanitë kineze po luftojnë fort për të zgjeruar tregun jashtë kufijve të tyre, për shkak se konkurrenca e brendshme është rritur ndjeshëm në vitet e fundit. Duke cituar të dhënat e Shoqatës Kineze të Makinave Private, Reuters raporton se në gusht, eksportet kineze të makinave u rritën me 31%, ndërsa në korrik rritja ishte 63%.

Advertisement

Sipas Inovev, një kompani konsulence në fushën e makinave, 8% e mjeteve elektrike të shitura në Europë këtë vit ishin marka kineze. Një vit më parë, kjo shifër ishte 6%, ndërsa në vitin 2021 vetëm 4%.

Njoftimi i Von der Leyen bëri që aksionet e kompanive kineze në bursën e Hong Kongut të pësojnë rënie. Lëvizja proteksioniste e unionit nuk ishte një surprizë për kinezët, pasi disa prej prodhuesve e kishin parashikuar këtë.

Në prill, CEO e NIO, tha se kompania e tij dhe të tjera në fushën e prodhimit të mjeteve elektrike, kishin një epërsi prej rreth 20% ndaj rivalëve si Tesla, falë kontrollit të Kinës mbi lëndët e para dhe zinxhirin e furnizimit.

Advertisement

<!–

–>

Mbi 170 mijë kërkesa në pak ditë, makina elektrike turke thyen rekordet

Advertisement


makinat elektrike 1280x720

Advertisement

Rekord shitjesh të makinave elektrike, amerikanët “shpëtojnë” nga taksat

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy