Toshiba ul qepenin pas 35 vjetësh: Nuk do të prodhojë më laptopë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gjigandi japonez Toshiba ka shitur pjesën e tij të fundit të kompjuterave personal Dynabook. Kjo do të thotë që firma nuk ka më asnjë lidhje me bërjen e PC-ve ose laptopë-ve. Sharp bleu 80% të krahut personal informatik të Toshiba në 2018 për 36 milion dollarë, dhe tani ka blerë aksionet e mbetura, tha Toshiba në një deklaratë.

Laptopi i parë i Toshiba, T1100, u lançua në vitin 1985. Ai peshonte 4 kg dhe punonte me disqe 3,5 inç (8.8 cm). Ajo u lançua në fillim vetëm në Europë me një synim vjetor të shitjeve prej 10,000 njësish, sipas uebfaqes së Muzeut të Shkencave Toshiba.

Në vitin 2011 Toshiba shiti më shumë se 17 milion PC por deri në vitin 2017 kjo shifër ra në 1.9 milion, raportoi Reuters në atë kohë. Në vitin 2016, ajo reshti së bëri laptopët e konsumatorit për tregun europian, duke u përqendruar vetëm në pajisjet kompjuterike për bizneset.

Vitet e fundit kanë qenë të vështira për konglomeratin: në vitin 2015, firma postoi një humbje të plotë për 318 milion dollarë.

Advertisement

Në të njëjtin vit presidenti dhe nënkryetari i saj dhanë dorëheqjen pasi një panel i pavarur zbuloi se kompania kishte mbivlerësuar fitimet e saj për gjashtë vitet e mëparshme.

Në vitin 2019, ajo mbylli biznesin e saj bërthamor NuGen në Mbretërinë e Bashkuar, pasi dështoi të gjente një blerës për të.

Kërkesa e konsumatorit për laptopë është rritur në muajt e fundit për shkak të pandemisë Koronavirus dhe bllokimeve globale, por në përgjithësi, tregu për kompjuterët personalë ka qenë i ashpër për mjaft kohë, tha analisti Marina Koytcheva nga firma CCS Insight.

“Vetëm ata që kanë arritur të ruajnë shkallën dhe çmimin (si Lenovo), ose kanë një markë premium (si Apple) kanë pasur sukses në tregun e pafalshëm të PC, ku vëllimet kanë rënë ndër vite,” tha ajo.(BBC)

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy