Arlinda Morava rikthehet në Korçë/ Sopranoja, koncert me 13 instrumentistë nga vende të ndryshme

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Arlinda Morava rikthehet në Korçë/ Sopranoja, koncert me 13 instrumentistë nga vende të ndryshme

Sopranoja e mirënjohur, Arlinda Morava dhe 13 instrumentistë nga vende të ndryshme të botës u ngjitën në skenë në një koncert emocionues, në teatrin “Andon Zako Çajupi” në Korçë.

 

Për artisten me origjinë korçare, ky koncert i ka kujtuar asaj se sa shumë i mungon skena shqiptare.

 

Advertisement

ARLINDA MORAVA

 

 SOPRANO

 

Advertisement

Më mungon publiku shqiptar kur jam jashtë dhe kur vij këtu mbushem me oksigjen. Bashkohem me njerëzit e shpirtit, ky vend mua më mbush!

 

Ndërsa muzikologu Pandi Bello tha se nuk është e lehtë të sjellësh në një formacion harqesh, instrumentistë që vijnë nga shumë vende të ndryshme, për të luajtur pjesë të autorëve me të njohur të muzikës klasike.

 

Advertisement

PANDI BELLO

 

MUZIKOLOG

 

Advertisement

Ekzekutimet e patë që ishin shumë mirë. Janë virtuozë të vërtetë, klasi i parë!

 

Lorenc Radovani ka një meritë jo të vogël, pasi ja ka dalë të përshtatë për këtë formacion harqesh pjesët e autorëve të njohur shqiptarë, përfshi këtu dhe këngën e famshme të Tefta Tashko Koços “Kur më vjen burri nga stani”.

 

Advertisement

Ishte një bashkim vlerash i vërtetë në instrumente në qytetin e kulturës.

 

Në këtë koncert janë interpretuar me shumë se 24 pjesë orkestrale të autorëve të njohur botërorë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy