2 mijë viktima dhe 6 mijë të zhdukur/ Pas Greqisë, stuhia shfaros një qytet të tërë në Libi

Pinterest LinkedIn Tumblr +
2 mijë viktima dhe 6 mijë të zhdukur/ Pas Greqisë, stuhia shfaros një qytet të tërë në Libi

Në Libinë lindore, përmbytjet e dhunshme të shkaktuara nga shiu i rrëmbyeshëm i shkaktuar nga kalimi i stuhise “Daniel :shkaktuan një masakër, veçanërisht në Derna .

 

Ne këtë qytet me pamje nga Mesdheu dhe që ka mbi 100 mijë banorë ka “të paktën 2000 të vdekur dhe 6 mijë të zhdukur”. Bilanci i tmerrshem u konfirmua nga Ministri i Shendetesise

 

Advertisement

“Situata në Derna është katastrofike. Trupat ende qëndrojnë në shumë vende,” shtoi ai pasi vizitoi qytetin. Ministri nënvizoi se “ka familje ende të ngujuara në shtëpitë e tyre dhe ka shumë viktima nën rrënoja”.

 

Situata e ndërlikuar në Derna u shkaktua me se shumti nga shembja e njëkohshme e dy digave, të cilat – sipas burimeve lokale të cituara nga The Libya Observer – “lëshuan mbi 33 milionë metra kub ujë që gjeneruan përmbytje shkatërruese”.

 

Advertisement

Zona e goditur nga stuhia ne Libinë lindore janë shtëpia e fushave dhe terminaleve kryesore të naftës:

 

Kompania Kombëtare e Naftës (Noc) ka shpallur një gjendje gatishmërie maksimale dhe pezullimin e fluturimeve midis vendeve të prodhimit ku aktiviteti është ulur në mënyrë drastike.

 

Advertisement

E cilësuar nga ekspertët si një “dukuri ekstreme për shkak të sasisë së ujit që ka rënë”, stuhia kishte goditur edhe Greqinë, Turqinë dhe Bullgarinë ditët e fundit, duke vrarë të paktën 27 persona.

 

Më pas, pasi hodhi reshje intensive në det ditët e fundit, gjatë fundjavës arriti në tokë në Cyrenaica, duke përmbytur një zonë të gjerë që shkon nga Bengazi, ku është vendosur një shtetrrethimi dhe shkollat ​​janë mbyllur, në El Beida, me erëra që arriti shpejtësi deri në 180 kilometra në orë , sipas Qendrës Meteorologjike Rajonale Arabe.

 

Advertisement

Reshjet u vlerësuan midis 50 dhe 250 mm . Sipas Qendrës Kombëtare Meteorologjike Libiane, stuhia pritet të lëvizë më në lindje, rreth zonave Jaghbub dhe të arrijë në rajonet në kufi me Egjiptin.

 

Kombet e Bashkuara në Libi po ndjekin nga afër urgjencën. “Ne shprehim ngushëllimet tona më të thella për familjet e atyre që humbën jetën dhe mendimet tona për të gjithë të prekurit”, tha misioni mbështetës i OKB-së në vendin e Afrikës Veriore (UNSMIL)/tgcom

 

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy