Demokratët marrin Senatin/ Fitojnë në Nevada, Xhorxhia vendoset në dhjetor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Demokratët kanë marrë kontrollin e Senatit në SHBA, pasi senatorja Catherine Cortez Masto fitoi duke u rizgjedhur në Nevada kundrejt  Edison Research.

Demokratët aktualisht kanë 50 vende në Senat dhe republikanët 49. Ata gjithashtu mundën kandidatët republikanë në Michigan dhe Arizona. Vend i mbetur, Xhorxhia do të kaloj në balotazh në Dhjetor.

Advertisement

Në rast se Senati ndahet në mënyrë të barabartë midis dy partive, zëvendëspresidentja Kamala Harris ka votën vendimtare. Nëse senatori demokrat Raphael Ëarnock do të fitonte balotazhin e 6 dhjetorit në Xhorxhia kundër kundërshtarit republikan Herschel Ëalker, kjo do të zgjeronte shumicën e demokratëve në 51  kundrejt 49.

Një humbje republikane në Xhorxhia mund të zvogëlojë më tej popullaritetin e Trump, i cili ka bërë të ditur se do të rikandidojë për president në vitin 2024.

Advertisement

Megjithatë republikanët ende mund të marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, pasi votat vazhdojnë të numërohen në  një pjesë e vogël të disa shteteve. Nëse ata  fitojnë  mund të bllokojnë një pjesë të madhe të axhendës legjislative të presidentit Biden.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy