, Edinburgu i jep lamtumirën Elizabeth II pas 70 vitesh! Mbreti Charles III e përcjell me uniformë ushtarake (Fotot)

Pinterest LinkedIn Tumblr +
, Edinburgu i jep lamtumirën Elizabeth II pas 70 vitesh! Mbreti Charles III e përcjell me uniformë ushtarake (Fotot)

Ka nisur procesoni i arkivolit të Mbretëreshës Elizabeth II. Ai është duke u larguar nga Pallati i Holyroodhouse dhe do të mbërrijë në Katedralen e Shën Giles ku do të qëndrojë 24 orë.

Rruga nga Pallati në Katedralen e Shën Giles ku është drejtuar procesioni është zakonisht rreth 20 minuta në këmbë. Por udhëtimi pritet të zgjasë jo më pak se gjysmë ore, duke u dhënë turmave të njerëzve që kanë mbushur rrugët, një shans për të bërë nderimet e tyre përgjatë “Royal Mile”.

Advertisement

Ndërkohë, Mbreti Charles III bashkë me vëllezërit e motrat e tij po ecin pas makinës, e cila mban arkivolin e Mbretëreshës.

Kur Mbretëresha vizitoi për herë të parë Skocinë si sovrane në 1953, Edinburgu ishte i mbushur plot. Sot, gati 70 vjet më vonë, njerëzit kanë dalë sërish në rrugë për të thënë lamtumirë.

Advertisement

, Edinburgu i jep lamtumirën Elizabeth II pas 70 vitesh! Mbreti Charles III e përcjell me uniformë ushtarake (Fotot)

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy