Finlanda pro hyrjes në NATO/ “Anëtarësimi në aleancë do forconte sigurinë e vendit”

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Finlanda pro hyrjes në NATO/ “Anëtarësimi në aleancë do forconte sigurinë e vendit”

Lufta në Ukrainë dhe frika për një përshkallëzim të mundshëm të  sulmeve në vendet e tjera baltike ka shtyrë Finlandën të kërkojë anëtarësim sa më të shpejtë në NATO.

 

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, dhe kryeministrja, Sanna Marin, përmes një deklarate të përbashkët kanë  nënvizuar se bashkimi në aleancën veri-atlantike duhet të realizohet “pa vonesa” në ditët në vijim.

 

Advertisement

 

SAULI NIINISTO-PRESIDENTI I FINLANDËS

SANNA MARIN- KRYEMINISTRJA E FINLANDËS

 

Advertisement

“Anëtarësimi në NATO do të forconte sigurinë e Finlandës. Si një anëtare e NATO-s, vendi ynë do të forconte të gjithë aleancën e mbrojtjes. Ne duhet të aplikojmë për anëtarësim në NATO pa vonesë. Shpresojmë që hapat kombëtarë, që duhen ende për të marrë këtë vendim do të ndërmerren me shpejtësi  në ditët në vijim”

 

Suedia po ashtu pritet të bëjë të ditur synimin e saj për t’iu bashkuar NATO-s.

 

Advertisement

Rusia ka paralajmëruar  masa të paspecifikuara nëse dy shtetet braktisin politikën e tyre të neutralitetit ushtarak.

 

Kremlini, sipas zyrtarëve perëndimorë, mbetet kërcënimi më i madh i stabilitetit global. Presidentja e komisionit evropian, Ursula Von Der Leyen deklaroi se marrëdhëniet e ngushta mes Rusisë dhe Kinës mbeten shqetësuese.

 

Advertisement

URSULA VON DER LEYEN

PRESIDENTE E KOMISIONIT EVROPIAN

 

“Rusia është sot kërcënimi më i drejtpërdrejtë për rendin botëror me një luftë barbare kundër Ukrainës. Bashkëpunimet e fundit e moskës me pekinn  janë shqetësuese pasi premtojnë marrëdhënie të reja me ndikime ndërkombëtare,”

Advertisement

 

Ndërkohë në terren, forcat ruse vijojnë përpjekjet për të marrë kontrollin e plotë të qytetit port , Mariupoli ku  luftimet në fabrikën e çelikut vijojnë intensivisht.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy