Forcat e mbrojtjes të Izraelit: Kemi goditur 11 mijë objektiva që u përkasin organizatave terroriste

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Forcat e mbrojtjes të Izraelit: Kemi goditur 11 mijë objektiva që u përkasin organizatave terroriste

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) kanë bërë një bilanc duke thënë se kanë goditur mbi 11,000 objektiva që u përkasin “organizatave terroriste” në Rripin e Gazës që nga fillimi i luftës me Hamasin më shumë se tre javë më parë.

 

IDF tha se trupat identifikuan sulmuesit e Hamasit në lagjen Jabalia në një ndërtesë shumëkatëshe, e cila ishte pranë një shkolle, qendre mjekësore dhe zyrave qeveritare. Trupat udhëzuan forcat ajrore izraelite të kryenin një sulm ajror ndaj sulmuesve.

 

Advertisement

Më herët IDF bëri me dije se një sulm në Jabaliya kishte vrarë një komandant të lartë të Hamasit dhe kishte shkaktuar shembjen e infrastrukturës nëntokësore të Hamasit.

 

Në përditësimin e fundit, IDF publikoi gjithashtu video të një sulmi ajror në një automjet. Ai pretendoi se automjeti mbante raketa antitank dhe po lëvizte drejt forcave izraelite.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy