Ilaçi tradicional që lufton Covidin, ky shtet pretendon se shëroi të gjithë të infektuarit në burg

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ilaçi tradicional që lufton Covidin, ky shtet pretendon se shëroi të gjithë të infektuarit në burg

Është një ilaç tradicional bimor që përdoret zakonisht në shtëpitë tajlandeze për të trajtuar ftohjet, por tani po luan një rol qendror në luftën e vendit kundër Covid-19.

Në korrik, kabineti i Tajlandës miratoi “chiretta”-n e gjelbër për përdorim te njerëzit me infeksione asimptomatike ose të lehta të koronavirusit.

Qeveria pretendon se nga 11,800 të burgosur që e morën atë për të trajtuar koronavirusin, 99.02% u shëruan. Gjatë një vale shpërthimi të Covid-19 në muajin gusht, më shumë se 700 të burgosur morën 15 pilula në ditë për pesë ditë rresht dhe të gjithë u shëruan sipas stafit.

Advertisement

Mjeku i burgut Chitsanuphong Saublaongië beson se tabletat tradicionale ishin efektive në lehtësimin e simptomave të lehta. “Nga hulumtimi, “chiretta” jeshile ka një substancë të quajtur andrographolide, e cila është substanca që ndihmon në kufizimin e përhapjes së virusit,” shpjegon ai.

Por chiretta jeshile nuk është një medikament për të kuruar botën nga COVID-19. Autoritetet tajlandeze e kanë parë të arsyeshme për përdorim në raste të lehta, pasi marrja e saj nuk ju ndalon të prekeni nga virusi dhe nuk është një zëvendësim i vaksinës.

Lista e barnave të rekomanduara nga Organizata Botërore e Shëndetit për të trajtuar koronavirusin nuk përmend ilaçin bimor.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy