Kristi, b*q-iri i penduar

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nga Edmond Arizaj

(Ky term eshte perdorur nga vete ish aktivisti. Per lehtesi me poshte, nese bie rasti po perdor termin beqir).

Njeriut nuk i eshte dhene mundesia prej Zotit, qe nga vemje te behet flutur. Rrjedhimisht, as Kristi Pinderi nuk mundet brenda nates nga beqir te behet k..derr.

Sulmi i ketij personazhi qe kerkon te drejtat e tij, po nuk pyet per te tjeret, ndaj Mustafa Nanos per qendrimet e tij per ceshtjen e teatrit, publikuar me shume deshire nga dhjetera portale, eshte ne rangun e lehjes se kulishit kur sheh se ne maje te malit duket nje ari.

Advertisement

Mustafa Nano mund te jete 24 ore ne gabim, personalisht bie dakort me ato qe shkruan nje here ne vit, por gjuha e perdorur kunder tij, denigrimi, fyerja, per me teper nga ky lloj personazhi, eshte minimumi i denueshem, dhe maksimumi i detyrueshem per portalet t’i kthejne nje pergjigje.

Nuk mundet Kristi, si beqir i penduar, te fyeje nje pjestar te komunitetit te gazetareve, kur cdo gazetari qe diskutonte dikur per komunitetin gay, nese nuk mbeshteste Kristin, e quante homofob dhe ia conte emrin ne ambasada e shoqata.

E para kjo. E dyta. Nuk mundet ne nje dite te bukur pandemie, Kristi te dale dhe te pendohet duke quajtur beqira ata qe ka bashkwpunuar dikur per vite e vite me rradhe.

Per nje gje qe ne e dinim vete s’kishim nevoje per Kristin. Nuk mundet qe te laje gjithe te pegerat e ketyre viteve kur pikturonte djajte si engjej, me nje “me falni”. Se eshte bere dhe mode kjo; te prishet qejfi me nje parti, me nje shoqate, me nje qeveri, thua “me fal, ata jane beqira” e shkon ne krahun tjeter. Duhet mbajtur cik pergjegjesi, per vendimet, per zgjedhjet.

Advertisement

Ose qe te shprehesh pendimin tamam, duhet te tregosh gjithe cfare di, duhet t’u cjerresh masken e surratit, jo ate te prapanices. Dhe gjithsesi, cdo i penduar, nuk mund te jete i çliruar kurre nga e kaluara e tij, nuk ka rendesi se ku jeton. Ky personazhi, ka qene per nje kohe te gjate shembulli i dhunes verbale ndaj mendimit ndryshe, i rendimit te gjuhes (si ne rastin e Mucit), i fyerjes pa teklif dhe i moskomunikimit normal. Diametralisht i kundert me Xheni Karaj, nje vajze qe rrezaton miresi, inteligjence dhe pozitivitet.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy