Mbi 50 mijë viktima nga tërmeti apokaliptik/ 94 vjeçari: Nuk kisha parë kurrë diçka të tillë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Mbi 50 mijë viktima nga tërmeti apokaliptik/ 94 vjeçari: Nuk kisha parë kurrë diçka të tillë

Një 94-vjeçar, i cili u shpëtua nën rrënojat e banesës së tij nga tërmeti apokaliptik në Turqi, rrëfen mes lotësh dhimbjen e humbjes së të afërmve të tij.

 

“Kam parë shumë tërmete deri në këtë moshë, por kjo është hera e parë që kam përjetova një gjë të tillë. Kam humbur 6 të afërm”.

 

Advertisement

Mbi 50.000 ka shkuar numri i viktimave në dy vendet e goditura nga lëkundjet sizmike që goditen 2 vendet.

 

 

Pas tërmetit, janë regjistruar 7930 pasgoditje, ku disa prej tyre me magnitudë mbi 5.0.

Advertisement

 

 

Përveç kësaj, më shumë se 600,000 shtëpi dhe apartamente, 150,000 dyqane dhe vende pune kanë pësuar dëme. Ndërkohë tërmeti i së hënës me magnitudë 6.4 i shkallës Rihter e përkeqësoi edhe më tej situatën, duke sjellë disa humbje jete si dhe qindra të plagosur.

 

Advertisement

 

Presidenti Erdogan ka nxjerrë një dekret që ndalon pushimet e punonjësve, që po punojnë në zonat e rrënuara, duke i mbështetur edhe me një paketë të re financiare shtesë, për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme në 11 provinca të Turqisë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy