Në Francë zbulohen raste të reja Covid në shkollat e rihapura

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Franca ka regjistruar 70 raste të reja të COVID-19 në shkollat që u lejuan të rihapeshin javën e kaluar, tha ministri i arsimit të hënën.

Franca mbylli shkollat e saj dhe institutet e arsimit të lartë duke filluar nga 17 marsi si pjesë e masave të vendit për të përmirësuar shpërthimin e koronavirusit.

Pas dy muaj bllokimi, Franca ka filluar të heqë kufizimet, duke përfshirë rihapjen e disa dyqaneve, parashkollorëve dhe shkollave fillore.

Sipas France24, në orët e mësimit janë përfshirë 10 studentë për klase, për arsimin parashkollor dhe 15 studentë për klasë për grupmoshat e tjera.

Advertisement

Ministri i Arsimit Jean-Michel Blanquer i tha radiostacionit francez RTL të hënën se 70 raste të reja të COVID-19 ishin zbuluar gjatë javës që kur u kthyen studentët, që sipas tij ishte “i pashmangshëm”.

“Është e pashmangshme kjo gjë,” tha ai. “Në pothuajse të gjitha rastet, ky transmetim ka ndodhur jashtë shkollës.”

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy